Siames iFokus

Siames

Etiketthumor
Läst 2045 ggr
Mirren6
12

Synliga katter

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Det är bra med en plats där man kan dela med sig av sina påhitt utan att bli totalt utskrattad.. ;)

Här kommer iaf mitt senaste:

I förra veckan när det var så underbart väder spenderade vi hela dagarna ute i trädgården. Katterna brukar alltid få vara med oss ute, förutsatt att vi kan ha dem under uppsikt (vi bor nära en 50-väg där få tyvärr håller hastigheten). Både Ella och Mao har riktiga kamouflage-färger och jag märkte att det började bli riktigt svårt att urskilja katt från sand, sten och jord mitt i all grönska. Då kom jag på den (enligt mig) geniala lösningen: Jag sydde varselvästar till katterna  :D

Det tog totalt ca 10 min eftersom jag hade tyget hemma, och katterna köpte dem direkt!

Nu syns dom, det är ett som är säkert!

Mirren6
4
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

En till ;)

kalindas
0
#2

Smart! :-)

/Elisa

lolaisdenied
0
#3

Smart!🙂

SE*EndlessOceans
0
#4

Tussungarna <3

GunillaSverkersson
0
#5

Smart, vad är det för tyg om någon annan vill sy

Vi har långhåriga kattungarKyss hos oss   www.broddans.se Glad

Mirren6
1
#6

Hmm.. 🤔 Det var så länge sedan jag köpte tyget så jag kommer ärligt inte ihåg vad det kallades.. Men det är samma typ av tyg som man har till badkläder och cykelbyxor. Stabilt och väldigt elastiskt. Och praktiskt nog i nästan självlysande neonfärger!

Lejonhjarta
0
#7

En kanonsmart idé ju!! 👍

Siameshona
0
#8

Hi Hi som små dagisungar! Smart

[figgelina64]1
0
#9

Smarting och dem syns verkligen :D

Nebel
0
#10

Vilken käck ide! Måste erkänna att jag drog på smilbanden men det var ett igenkännande skratt (höns-kattmamma här) och de är ju för fina i sina små neonvästar ;)!

Garmabias
0
#11

Superbra ide! Vad fina de är i sina västar🙂

Mirren6
1
#12

Haha, tack! Fast jag måste ändå erkänna att jag skrattade något hysteriskt när jag klädde på dem första gången ;)

[lucii]
0
#13

Jättefint, men hur lyckades du sy dem? Själv skulle jag behöva mönster eller så för att ens få dem att passa

Mirren6
0
#14

Äsch, det är bara en tub med urklipp för frambenen. Sen är ju tyget stretchigt så man behöver bara mäta katternas omkrets på ett ungefär för att det ska passa ändå :)

MijmuPix
0
#15

Vilka coolingar! :-D Superbra idé!

[lucii]
0
#16

Tack för infon :)

Midou
0
#17

Vilken toppenbra idé!😃