
Araza, lila OLH-hona nyinflyttad :-)
Jaha så var det de där med oemotståndlig… en bra kupp av S*Peptalks att åka hem till såna värnlösa stackare som jag och plantera tre underbara små sötingar i mitt kök!
Man kan ju bara inte säga nej till en lila prinsessa med nya fräscha holländska linjer att blanda upp våra få svenska OLH med. Så nu sitter hon här i mitt knä
Nytagna bilder får ni i morgon;-)

Så jättekul för dig! Helt underbar!
Så mkt bra grejer som hänt efter d tråkigt. Skönt!
Gratulerer med ny jente! Hun ser også nydelig ut
Regnet med at du kom til å falle for en av dem 

Grattis! 

Vilken sötnos!
Ha.ha tur det inte händer så ofta att ngn bara placerar små kissar hemma hos en
då skulle det vara överfyllt!

Å jösses! Det var det sötaste jag sett!
Härligt att du kämpar på med OLH-aveln trots motgångar 

/Elisa

Grattis! Hon är supersöt!


Grattis till en fin tjej! 
Grattis! Hon är så fin!
(Och jag älskar lila…
)
Jelena - Moderator & Medarbetare Siames IFokus

Tack tack allihopa!
Jag hon är faktiskt bättre än förväntat och hon var mycket snyggare än sin tredje lila syster.
Tyvärr tycker inte alla de andra katterna att det är nån poäng med ytterligare en liten varelse i detta hus… alla fräser åt henne, även kastraten men hon har sovit tätt, tätt intill mig hela natten.
Här kommer nytaget foto


Så skjønn jente. Grattis Lejdet. De andre mykner nok snart opp.
Line - Moderator & Medarbetare Siames IFokus

Så underbar look hon har. Å vacker färg!

Tack ja man kan inte se det på bilderna men i dagsljus har hon en riktigt riktigt bra grön ögonfärg också!
Just nu sitter hon tyvärr under min duschkabin och trycker trots att jag har stängt ute de andra kissarna. Men hon lär väl bli hungrig och nödig nån gång och komma fram?
Alla kattungar har älskat att ligga därunder, värmegolv och mörkt och säkert gömställe :-)
Bra val Lejdet!!
Jag tycker hon är den bästa i kullen, vacrkra runda linjer på skallen och lovande grönfärg på ögonen
Så där vi syrran ja! Kunde just tro det! Grattis!

Vilken fin tjej!!

Tack tack, ja det enda tråkiga är att hon är så rädd så rädd… hon har nu suttit bakom min stereo hela dagen med ett undantag på en kvart då jag "tvingade" ut henne. Hon har knappt ätit eller druckit, bara lite lite.. hon är rädd både för mig och för de andra katterna.
Jag har provat olika alternativ med andra katter i rummet, utan andra katter i rummet och med bara snälla kastraten Rossi i rummet men det är samma reaktion…

Du får ha tålamod med sötnosen, vissa små personer behöver mer tid..
Låt henne sova i din säng några nätter så blir hon nog snart trygg med dej. 
/Elisa

Ja nu har hon varit framme åtminstone en halvtimme och kelat. ätit och fräst lite på de andra men sen gick hon och gömde sig igen
Ja la henne sove sammen med deg og alene med deg frem til hun føler seg 100% trygg.
Hvis hun går å gjemmer seg og er redd så er det enda viktigere at du gjør det slik.
Line - Moderator & Medarbetare Siames IFokus

Men 1dag är ju "inget" De två första dagarna "kunde"jag inte ens ta i Otto. Han morrade & fräste så jag började undrada vad jag köpt??
Och då var det bara 1 katt här som han måste lära känna. Hos dig finns det många nya kompisar.
#25
Du hade köpt ett monster..
/Elisa

#26 var just det jag vart rädd för
fast det vart det ju ändring på.
Søster Puma er godt inne i gjengen nå og hun har det veldig travelt sammen med Vasco
De leker med hverandre men ligger også gjerne på lur for å overfalle en av de voksne
Mye fart og mye moro! Om noen få dager har nok din lille jente kommet seg over flyttingen til nytt hjem!
Hon är verkligen söt. Jag har själv lite "morr och fräs" här hemma nu. Trots att jag uppdaterat annonsen på Blocket 3 ggr, har inte Sigrids rätta hem dykt upp. Jag hade en mycket seriös 60-årig man som spekulant och han ville t o m bygga en rastgård i trädgården…men pg a flytt drog han sig ur. Han skulle ha hantverkare i huset ett bra tag framöver och då passade det inte med en liten kattunge i huset.
Så jag var tvungen att fatta ett beslut. Gränsen för "rumsarresten" i mitt sovrum är slut. Sigrid måste få vara med i vår familj. I förrgår flyttade hon in…under bäddsoffan. 
Under bäddsoffan ligger en mjuk dyna och platsen är hennes trygghet. Rummet är ett genomgångsrum och samtliga husets katter passerar där hundra gånger om dagen. Vid fotändan står en täckt toalåda och vid huvudändan står matskålar och vatten i skydd under ett tidningsställ. Själv sover jag i bäddsoffan och spenderar en hel del tid i den med min bok, för hennes skull. Hon leker på mattan framför soffan och de andra katterna sitter i ring och studerar henne.
Det har nu gått två dagar och hon befinner sig fortfarande under eller i soffan. Det kommer att ta tid tills hon vågar avancera till nästa rum, men det är jag beredd på.
Brorsan Sigge flyttade för länge sedan till sin nya familj, men Sigrid verkar bli kvar här. Ha bara massor av tålamod, Lejdet, så går det vägen. Se till att hon har sin trygga plats och allt inom räckhåll och låt henne ta det i sin egen takt. Att "leka fram" en katt, är också ett tips - en jätterolig vippa som fångar samtliga katters uppmärksamhet. Då vänjer de sig vid att se varandra röra sig.
Nilla - Moderator & medarbetare Siames IFokus

#30
Om hon inte verkar mager, så kan hon ju helt enkelt vara en liten hona.
Vacker färg har hon och ser blank och fin ut i pälsen.
/Elisa

Ja det finns inga som helst tecken på sjukdom hos henne och hon funkar bra i gänget som ni ser ;-)
Åh va söt hon är. Det ska bli spännande att få se henne snart
#32
Då är hon säkert bara en liten hona. 
/Elisa
Jag kollade vad kakan vägde när hon var 6mån o vikten var 2260gr och idag väger hon 2930gr. Men jag tror oxå hon blir en liten flicka..Men hennes vikt har verkligen skenat iväg…Hon var ju oxå så himla liten när hon flyttade till mig. När hon kom till mig som 5.5mån då vägde lillan bara 1.9kg så din vackra flicka kommer att växa på sig.
Kram
Så fin hun har blitt.
Line - Moderator & Medarbetare Siames IFokus
Søsteren hennes, Puma, er ei lita og lett frøken. Har ikke veid henne men Vasco som er ca 2 uker eldre er stor og kraftig ved siden av Puma.

# 38 kan du inte vara snäll och väga Puma så jag kan jämföra?

#33 ja i morgon får du se skönheten ;-) och tror du kommer att få vara assisterande barnmorska också!
#39 Jeg kan prøve på det men det er ikke sikkert at Kvikksølvet har tid
Hun er nemlig en veldig opptatt liten frøken 
Jättefin liten dam! 
Min Jossan vägde 1,9kg när hon var 5 månader gammal, och som vuxen väger hon ungefär 2,9-3,2kg.
Hon är liten och jag var alltid så orolig pga det, men hon fick sju stora och friska bebisar i sin första kull och då blev jag lugnare när det gäller hennes vikt.
Redan som 4-5 månader gamla var Jossans barn större än hon (de sex pojkarna; Ada, den enda tjejen, blev lika stor som Jossan vid 5,5 månader. Alla växer fortfarande, så klart, det blir stora katter av dem).
Jelena - Moderator & Medarbetare Siames IFokus
Fin hun er 
Jeg ble skikkelig overrasket da jeg veide Puma, hun er faktisk 2,3 kg
Og det uten å ha spist kitten siden hun kom til oss! Hun har for det aller meste levd på rått kjøtt sånn som de andre kattene gjør

#30
Oj.. min lille kille på 7 månader väger 2,8 kg (kanske bara för han är kille då..)

#44 Jag avmaskade henne för säkerhetsskull häromdagen, hon har fått kitten 36 samt blötfoder lite olika sorter men hon har ingen större aptit den lilla damen!
Smetana kanske? Lite smör blandat med hennes favoritmat?
Jelena - Moderator & Medarbetare Siames IFokus
Puma er veldig flink til å spise og VELDIG flink til å mase om noe godt 

#47 vad är smetana?
#49 Smetana från Valio är laktosfri tjock syrad grädde, 42% fett.
Jelena - Moderator & Medarbetare Siames IFokus

Hon var verkligen fin! Får vi se henne på utställning framöver?

#51 Hon ställs första gången i sollentuna den 12 dec men jag är ju orolig för att domarna ska tycka att hon är alldeles för liten..
Katter varierer i størrelse og kattunger vokser sjelden jevnt. Noen blir store fort, andre trenger lenger tid. 12. desember er hun bare 6 mndr gammel så det vil neppe bli noe problem i det hele tatt

