Siames iFokus

Siames

Etiketthälsa
Läst 1933 ggr
[nollottan]
0

en tjock och en smal

Har en kastrat SIA hona på snart 2 år och en fertil BAL hane på 6 månader. Nu är det så att kastrat honan börjar bli lite för stor…inte bara lite lätt överviktig, utan stor. BAL hanen måste ju ha fri tillgång ett tag till så är det någon som har tips?  ska jag bara ta det coolt och förbise detta tills ungkatten är så stor att jag kan börja portionera ut mat eller finns det andra förslag?

MalinL
0
#1

Hej malin :-)

Jag tycker nog inte att du ska portionera maten, risken är då stor att hon blir en hetsätare som ständigt är hungrig och kräks upp mat när hon väl äter. Du kan kanske ge större mängder blötmat och i så fall minska på torrfodret, då det är kolhydraterna som gör katterna tjocka, inte fett och protein.

hecajon
0
#2

Är det stor skillnad på deras storlek ännu? Om det är så kan du ordna ett ställe där bara han kommer in. Tex en kartonghus, för att göra det billigt, med liten ingång till den maten han ska ha och behöver nu fritt under uppväxten.