Siames iFokus

Siames

Etikett: kattprat
Läst 3815 ggr
Alba333
0

Hur många lådor ska man ha?

Undrar lite hur ni andra har det med kattlådorna. Läste en krönika från en "kattvetare" som tyckte att man ska ha lika många kattlådor som man har katter plus minst en extra. Detta för att inte katterna skulle bli stressade. Hur gör ni med detta?

Rokkur
0
#1

Jag har minst lika många lådor som jag har katter, men mina är väääääääldigt noga med att ha en ren låda så det är nästan  ett måsteTungan ute Simsen är fin i kanten vad gäller kattlådan, hade nog helst haft en egen som dom andra inte fick gå påFlört

"The animals of the world exist for their own reasons.
They were not made for humans any more than
black people were made for whites or women for men."

Alice Walker

tuska
0
#2

   jag har 5 välfylda lådor med sand till 7 katter, är man hemma och tar bort efter dem så behöver man inte fler. Jag tar upp ur lådorna ca:3 gånger dagligen.

flis
0
#3

jag har 2 stora baljor med mkt sand till 4 katter och det funkar jättebra. Ingen av dom kissar mot kanterna så lådorna hålls fräscha.

Maxima06
0
#4

Vi har 3 lådor till våra 4 katter, dessa töms minst 3 ggr/dag.

hecajon
0
#5

Jag har en normalstor låda till 2st katter, när jag hade 3st så hade jag en jättelåda till dem. Det viktigaste är nog att hålla rent och rensa ofta eftersom att katter är lite pedantiska av sig och de går inte gärna på "skitig" toalett.

Blatabby
0
#6

Jag har en jättelåda till mina två katter. Hade samma låda när jag hade fyra katter. Har ordentligt mycket sand i (Ever clean) och rensar den många gånger om dagen. Totalsanerar lådan minst en gång varje vecka. Jag tror också att det viktigaste är att hålla den ren.

Tips på bra och billig jättelåda: Slugis 84 liter (73x55 cm)på Ikea. Har hög kant som funkar finfint till högt strilande hankatt…. Har utvärderat den under många år.

Kolla in IKEA-lådan: Slugis

Millimina
1
#7

Har två PeeWee lådor på fyra katter som görs rent så fort jag ser att någon varit där,  men minst tre ggr/dag. Men nu när jag har kattungar har jag MÅNGA lådor! Känns som att det är lådor över hela lägenheten… Flört

Lejdet
0
#8

Jag har två lådor som jag tömmer helt och tvättar ur dagligen.

Använder ToaLätt

Engkullen
0
#9

Till fyra katter har vi har en stor låda med mycket (klump)sand som vi har testat oss fram till och vet att alla katterna gillar. Vi plockar rent flera gånger per dag. Siameserna gör även sitt utomhus (Salle vill bara göra sitt ute, även vintertid). Medan vår huskatt aldrig skulle få för sig att göra sina behov utomhus och inte heller fånga några möss (som siameserna glatt gör vid tillfälle).

Vi har ibland två lådor, t.ex. på vintern när alla är inomhus mycket mer.

Ninja
0
#10

Jag har bara en låda fylld med klumpande sand till mina två katter, gör rent varje dag. Fungerar utmärkt. Skaffar jag en till katt blir det dock antagligen en till låda, eller tätare lådtömningar än en gång/dag.

Var drygt när jag inte riktigt visste var jag skulle slänga klumparna, eftersom jag tidigare slängde det i plastkassar och sen i soporna. En kasse per dag var lite väl mycket till det lilla, tyckte jag.. speciellt i och med att jag försöker använda tygkassar när jag handlar osv, men det gick ju inte då eftersom jag behövde plastkassar hemma. Går ju inte att slänga direkt i soporna heller, då ligger det ju där och luktar. 
Funderade på en litterlocker, men då måste man ju fortfarande åka några mil till närmaste djuraffär och köpa påsar till den. Sen läste jag någonstans att man kan använda bajspåsar för hundar, så dumt att man inte kom på något så enkelt själv Skrattande Lagom storlek, och lättillgängligt.

Synd att det går åt så mycket plast bara, inte direkt miljövänligt. Men vad ska man göra.. men mindre påsar blir ju mindre plast i alla fall, alltid något.

Lillatassen
0
#11

Vi har 3 lådor till våra tre katter.. Har alltid annars haft en, men just nu jobbar vi båda heltid och dessutom så bråkar två av katterna med varandra så fick placera ut den 3e lådan på annat håll till en av damerna ;)

AlexH
0
#12

Jag har tre katter och har en stor låda med minst 20 cm sand i (klumpbildande) rensas flera gånger om dagen och fungerar perfekt, har aldrig haft några protest kissningar eller annat utanför lådan.. Bor inte så jag kan ha en låda till varje katt.. men har ej heller känt att det behövs hemma hos mig..

Enda gången som jag har fler lådor är när jag har kattungar…

Alexandra H

Medarbetare på Cornish Rex Ifokus

Min uppfödning:

www.pixiefay.se

[Lyonesse]
0
#13

Man sägs ska ha 1 låda per katt men hos mig skulle det vara helt onödigt. Jag har flera mindre lådor och två jättelådor. Har färre antal lådor än katter men mina katter vill gå på samma låda som de andra gör. De har nog aldrig hört talas om forskarrönen med en låda/katt, så att sägaFlört. Jag har aldrig haft några problem med katternas toabesök och jag har genom åren haft olika raser och huskatter.

Lådorna rensas minst 3 ggr/dag oftast 4 ggr = morgon, lunch, sen middag och inför natten. Rensningen är egentligen det viktigaste, inte hur många lådor man har. Fast katter kan vara så renliga att de går på en låda som är helt full. Besökte en gång en kattägare med raskatthona och en kull ungar. Lådan hade inte rensats utan sanden var en enda cementklump. Hela den lådan var fylld till brädden med cementerad kattsand. Ändå gick de stackars katterna på lådan (kattäg fick skäll, förstod att det var fel och hade vid senare besök bättrat sig).

En grej som jag har märkt är att i jättelådorna, där flera katter kan sitta samtidigt och det ofta händer att de faktiskt gör också, bajsar de längst bak och kissar i främre delen. Så kan de dela upp toan för sina små bestyr gör de det.

Alba333
0
#14

Tack för alla goda tips. Mina katter verkar vara väldigt duktiga för jag har bara tre lådor till mina fem katter som jag rensar en gång varje dag. Har aldrig haft problem med protester från katterna men vill ju inte att stackarna ska må dåligt. 

Men nu har jag bestämt mig för att skaffa två stora lådor och två mindre för att öka komforten för mina älsklingar. Tack för tipset om ikealådorna, det blir nog sådana här hemma Skrattande

Juliette-
0
#15

Dom säger väl man ska ha max 2 katter per låda tror jag..
Vet inte om det finns nån notis bland djurlagarna numera?

Jag hade 5lådor när jag hade 6katter..

[Lyonesse]
0
#16

Jordbruksverket har föreskrifter som stödjer sig på ett antal paragrafter i djurskyddsförordningen. Enligt deras föreskrifter ska katter som förvaras i ett utrymme utan möjlighet att gå ut ha tillgång till minst en låda per två katter eller en låda som är så stor att den till ytan motsvarar en låda per två katter. Sedan ges råden att lådan bör vara 0,12 kvadratmeter per två katter och städas minst en gång om dagen.

Däremot har jag hört att man egentligen ska ha en låda per katt vilket jag också prövat ha med resultat att det stora flertalet av lådorna aldrig behövde städas alls!

jillan
0
#17

Jag har 2 katter & har 1 låda. Funkar helt utmärkt:)

tuska
0
#18

Lådantalet beror på hur ofta man städar ur dem, har man inte möjlighet att ta rätt på varena kiss och bajs de gör ju fler lådor.