Siames iFokus

Siames

Etikettkattprat
Läst 4154 ggr
Nilla
0

Historia /filmklipp.

"The Thai cat"

Hittade ett litet klipp på youtube, som är inlagt för 5 månader sedan. En man talar om Siamesens historia.(engelska.)

http://www.youtube.com/watch?v=NiM5olMVBe0

Nilla - Moderator & medarbetare Siames IFokus

MalinL
0
#1

Tack för länken.

Han talade ju för Thai katter och inte siameser. Har sett den sidan där bilderna kommer ifrån på någon länk här.

Några utav katterna på bilderna ser ut som britter snarare än siameser tycker jag, väldigt ljus ögonfärg har de också.

Nilla
0
#2

Hur ser "gatukatten" ut i Thailand? Jag sökte på youtube:

1. Orientalisk katt på Krabi.

LÄNK

2. Tempelkatt i Thailand, en vacker liten film…

LÄNK 

3. Tempelkattungar. Filmklippet griper tag i hjärtat. De är ganska lika våra Orientalungar, eller hur… Gråter

LÄNK 

4. Mycker mager kattunge i Bankok.

[LÄNK](http://www.youtube.com/watch?v=Ey9zIVuWDEo

5. Här är ett klipp på en katt som sover helt oberörd bland turisterna.

LÄNK 

6. Tempelkatt & apor.

LÄNK 

7. Siames med ungar i bur/ Bankok.

LÄNK 

Vår moderna katt-IV katt bär drag av de Thailändska gatukatterna i filmklippen, men mycket mer är det väl inte?

Har jag inte bättre saker för mig idag? Nä, jag är ledig och unnar mig rejält med slötid framför datorn….Oskyldig

Nilla - Moderator & medarbetare Siames IFokus

Denna kommentar har tagits bort.
Denna kommentar har tagits bort.
Denna kommentar har tagits bort.
Denna kommentar har tagits bort.
Nayak
0
#7

#5 Jag har sett många katter i Thailand och det finns olika typer och färger av "gatukatter". Både slanka och mer stadiga. Med eller utan knorr på svansen. Med eller utan svans också Skrattande

Thailändarna kapar den för den kan vara en boning för onda andar.

Mina foton verkar vara bortslarvade, tyvärr. Men en del finfina katter har jag kvar på näthinnan. Vilka pälsar och ögon dom kan ha.

På PhiPhi Don, i södra Thailand, fanns i höstas många ägar- och hemlösa katter (av europétyp) efter tsunamin. Och fler blir dom eftersom ingen kastrerar dom. Det var inget vidare att se när dom rotade i soporna efter mat. Många var sjuka, en del arga.

Där behövs verkligen katthjälp, men jag vet inte hur man ska ordna det. Skicka dit en veterinär och mängder med mat?

Rovardotters
0
#8

Här är en länk till en bild på en SIA född 1899: http://www.oldstylesiamese.co.uk/page15/files/page15-1366-full.html

Han heter Tiam O'Shian IV och det här är hans stamtavla: http://www.pawpeds.com/db/?a=p&id=347318&g=4&p=sia&date=iso&o=ajgrep

Kolla inavelsgraden förresten: 32.8%.

Mer bilder på ursprungssiameser (från 1800-talet och början av 1900-talet som tex Bonzo och Litabois) och även en traditionell fortsättning, hittar man på denna sida: http://www.oldstylesiamese.co.uk/page15/index.html

Jag tycker det är fascinerande att man har lyckats omforma typen så mycket i de moderna siameserna.

Nilla
0
#9

#7 Jag har svårt att tro, att tempelkatter och andra gatukatter i Thailand är sunda och friska. De katter vi har sett i klippen ser inget vidare ut, ungefär som våra hemlösa katter här hemma med löss, skabb, mask och ögoninfektioner. Det är oundvikligt när de förökar sig fritt och inte får hjälp med föda och antibiotika av människan.

Det är klart, turisterna förbarmar sig nog över tempelkatterna. De får nog rejält med mat i templen. Jag har inte varit i Thailand, så detta är endast spekulationer.

Nilla - Moderator & medarbetare Siames IFokus

ossilian
0
#10

#7 Jag har samma erfarenheter som du; i Thailand finns flera typer av katter. De mer européliknande och de som nästan ser ut som våra orientaler. Jag har sett flera vilda siameser och även helkroppsfärgade katter som är väldigt lika våra orientaler i både typ och pälsstruktur. Eller nja, några jumboöron var det ju inte tal om så klart ;-) Men väl slanka kroppar, höga ben och stora öron. Jag såg tom en vild oriental med gröna ögon (jo, jag vet att de gröna ögonen har avlats in, men ändå)

#8 Jag tycker det är fascinerande att man har lyckats omforma typen så mycket i de moderna siameserna. Jag tycker det är kusligt hur mycket vi har omformat siamesen och fortsätter att göra.

#9 Jag är väldigt känslig när det gäller människors och djurs välbefinnande eller avsaknad av det, men jag upplevde ändå inte Thailand som helvetet på jorden för katter. Jag såg sjuka katter, men alls inte så många att jag vill påstå att katter i Thailand har ett extraordinärt dåligt liv. Thailändare jagar mycket sällan iväg katter från tex restauranger utan låter de leva i närheten (och tyvärr föröka sig hejdlöst också). Däremot förbjuder buddhismen medicinska ingrepp på djur och därför ser man sällan att människor ingriper när ett djur lider av sjukdom eller skada. Buddhismen är långt mer komplex i sin syn på liv än vi i västvärlden vill tro och reinkarnationstanken genomsyrar hela det buddhistiska levnadssättet.

Nilla
0
#11

#8 "Beaumaris Alexander" ser ju inte ut att höra hemma på sidan om "the old style Siamese"? Han ser ju ut som katterna gör idag? Upplys mig gärna, jag är vetgirig. Glad

Alexander är född 1980 och länken till hemsidan hittade jag när jag googlade:

http://www.beaumariscats.co.uk/nineteeneightys.htm

Nilla - Moderator & medarbetare Siames IFokus

Rovardotters
0
#12

#11 Det är ju blandade bilder från förr och nu men visst ser han mer modern ut. Jag tror också precis som #7 (och har sett bilder på det men hittar inte mina gamla länkar just nu) att det finns många olika typer av streetcats i Thailand och det fanns det förr också. Vissa importerades och premierades efter tidens mode men även då man mest gillade de runda formerna fanns säkert de mer gracila där också, ett runt par fick någon gracil unge och den parade man med en annan gracil unge. Ja, så selekterar man fram olika typer ur samma grund. Se bara på alla hundraser och betänk att alla kommer från vargen. att man selekterar mot olika mål betyder inte att man förstör något (om man inte avlar bara på typ och inte bryr sig om hälsa och temperament förstås), den andra typen lever kvar den också. Observera att den moderna typen som man fick fram ordentligt på 1980-talet, inte är densamma som den som vi tycker är extrem idag, alltså den med stora fladdermusöron. Där har man tagit ett steg till men därmed är inte sagt att alla måste sträva mot detta mål.

#10 Jag tycker det är fascinerande med avel. Glad

Nilla
0
#13

#10 Nä, jag tror inte heller att de hemlösa katterna i Thailand har det värre än våra utekatter. De kanske t o m har det bättre med tanke på vårt kalla klimat.

#7 & 12. Jag vet inte riktigt vad jag förväntade mig, när jag började leta efter gatukatter från Thailand. Trodde väl att jag skulle få se långbenta, graciösa Orientaler som låg och jäste utanför templen… Skrattande

Men det är klar att det finns mer "vanliga" katter där också. Katten i det första klippet ser dock väldigt orientalisk ut.

Vi får be Quetta dokumentera på sin resa!

Nilla - Moderator & medarbetare Siames IFokus

Nayak
0
#14

#8 Konstigt, men av alla katter jag sett så ingen varit himalaya… Fast typen vår oriental, "old style" och europé i olika mönster och färger.

#10 Ja, jag har också sett gröna ögon på helsvarta, helblå och helt lila orientaler. Och turkosa ögon! Otroligt snygga och inga kaninöron där inte. Det var lite uppåt landet. Jag började backpacka för sådär 20 år sedan och har sett en del som jag allvarligt funderat på att ta med hem bara för att dom är så himla finaTungan ute

#13 Just det, ta det lugnt du. På väg från Phukets flygplats passerar man tex 2 veterinärkliniker och det finns massor av kattvänliga människor. På Koh Samed kommer veterinären ut och vaccinerar. Ön är sk rabiesfri och katterna blir ompysslade och får mat av thailändarna.

En skillnad jag har märkt är att ju mer turister desto värre för katterna. Dom bli bortmotade från restaurangerna och personalen får absolut inte ge dom mat på en del ställen. Phuketområdet är värst.

Rovardotters
0
#15

Här är en länk till holländska uppfödare som föder upp traditionella siameser: http://www.traditionelesiamezen.nl/engels/holland.htm

Denna organisation ställer speciella krav på anslutna uppfödare, de anstränger sig särskilt för att bekämpa inavel: http://www.traditionelesiamezen.nl/engels/groupsaim.htm

Vad tycker ni om dessa krav, är de rimliga och bra? Skulle vi kunna göra så här i Sverige? Varför, varför inte?

ossilian
0
#16

#14 Exakt min uppfattning, att det är i de mest turisttäta områdena som de mest vanvårdade katterna finns. Jag har precis som du rest runt i Thailand flera ggr och jag har aldrig sett en thailändare vara elak mot en katt (eller annat djur för den delen). Däremot har jag fått förklarat för mig när jag tex sett svårt rabiessjuka hundar som inte tas till veterinär för avlivning, att det strider mot buddhismen att ta ett annat liv men också att hindra en (som de ser det) naturlig utveckling/fas. Kändes väldigt knepigt först, men när man som jag varit där en längre tid så kom jag till en acceptans och förståelse för det synsättet.

#15 Det var ju en intressant länk. De katterna ser inte så bonniga ut som en del andra sk Old Style-siameser gör. Dessa var riktigt stiliga och ser graciösa ut. Påminner om bebisarna i min första kull, haha. Angående kraven så är de väl helt rimliga och basala. Kanske att prissättningsfrågan är kontroversiell och lite för styrande för min smak.

Nayak
0
#17

#15 Jag resonerar här enbart utifrån att vår siamestyp är den vi ska föda upp, inte den gamla typen;

Jag tycker att 2 krav är bra och eftersträvansvärda; inavelsreglerna och öppenhet kring defekter.

Dom borde också kunna betraktas som rimliga, men jag tror att bara ett fåtal dels offentliggör/skyltar med defekter som nedärvs bland deras djur, dels slutar använda dom i avel… Tyvärr. Och då räknar jag inte smådefekter som svansknickar och sternum.

Vad inavel beträffar så är det så olika om man kallar det linje- eller inavel. En stamtavla, den lilla boken, med bara nya namn tycker jag är önskvärt. Att härstamningen i 10 generationer ska vara 0% inavelsgrad är ett bra mål, men hur många kan ansluta sig till gruppen som kan hålla 0% i 10 generationer och hur ska katterna räcka till? 

Tanken är god och vi skulle kunna göra så här i Sverige, men det skulle nog bli en liten grupp, den skulle förmodligen haverera och den skulle antagligen bli "extremiststämplad" bland utomstående, få dåligt rykte och inte kunna växa.

Rovardotters
0
#18

#17 Ja, det är ganska hårda krav att leva upp till samtidigt som alla vill ha en god typ och många dessutom vill ha en extrem typ i det här landet. Det skulle säkert gå om många uppfödare var tillräckligt motiverade men typen får man i så fall sätta åt sidan ett tag tills man uppnår en tillräcklig variation. Man måste också importera betydligt mycket mer än idag och verkligen leta efter obesläktat i första hand och tänka mindre på typning. Men det är nog svårt att motivera tillräckligt många till det i dagsläget.

Nayak
0
#19

#15 & 16 "Old style" ja. Egentligen är det nog ursprungligen vilken typ av katt som helst, bara den har blå ögon och mask. Det måste väl vara en äkta traditionell siames?

Dom har väl alltid sprungit okastrerade och att bara vissa maskade ska heta "Old style", håller väl inte. Då kan dom lika gärna vara korthårsbirmor. Det där var väl provokativt?Skrattande

#16 Ja, dom lever ju så många gånger och tar man livet av en så måste den leva det livet igen, tror jag. Och vem vill vara rabieshund, hehe. Det kan man inte önska sin värsta ovän.

Det verkar bara vara turister som blir bitna av rabieshundarna också. Thailändarna är inte rädda, dom är experter på att "gilla läget". Inväntar väl nästa liv som blir mycket bättre, bara dom gör gott i livet dom lever.

Jag såg en liten hona som sov med en blind unge en bra bit ifrån sig. Honan vaknade och försökte verkligen dräpa ungen, vilket jag ju förstod, men den vite utlänningen som hade affären som katterna var i, blev rasande och tog honan i nackskinnet och kastade iväg henne. Det var totalvidrigt. Jag förstår att thailändarna tycker vi är groteska när dom ser sånt. Det blev så dubbelfel liksom; först hindra kattmamman från det naturliga hon tänkte göra för bådas bästa, sen brutalt våld mot kattmamman. Typiskt stupid tourist. Man får skämmas ibland.

Det grämner mig att mina är borta! Jag tänkte väl att ingen utom jag kan vara intresserad av en massa konstiga katter Flört

Nayak
0
#20

Forts… Mina kattfoton alltså. Det är dom som är borta, bland annat Skrattande

kalindas
0
#21

Min bror och hans fru var i Thailand för någon månad sedan. Han tog lite bilder på katterna där..

 

Hoppas nu bara att bilderna syns. Annars får jag spara dem på annat vis.

/Elisa

Nilla
0
#22

#21 Det var fina bilder.

Nilla - Moderator & medarbetare Siames IFokus

Nayak
0
#23

Jaaaa, dom där är representativa. Så typiskt med en dräktig också Glad