Siames iFokus

Siames

Etikettkattklubbar
Läst 1247 ggr
AmandaWvW
2009-02-07 16:54
0

organisationer

Ursäkta min okunskap, men jag tycker att de olika organisationer som finns runt kat IV katter är väldigt förvirrande. Kan någon förklara de inbördes relationerna mellan IDP-grupper, rascirklar, Sverak och Fife mm? Vad är SO-gruppen till exempel? och siameslinjen?

Följ mitt katteri på honungskattens.blogspot.com.

Nayak
2009-02-07 17:58
0
#1

Om du vill föda upp och ställa ut katt, så ska du vara medlem i en kattklubb. Det kan vara en Independent, fristående, eller en SVERAKansluten. Siameslinjen är exempel på en kattklubb som du kan gå med i för att få föda upp mm. Det finns massor av kattklubbar. SO-gruppen är en rasring, en intresseförening, som är trevlig att vara med i. Du får en tidning och kan annonsera, fast det är ingen kattklubb i den bemärkelsen. Kolla www.sverak.se

Hoppas det klarnade lite Glad

Zandrinos
2009-02-07 18:58
0
#2

Du kan också gå in på www.idpnordic.se

AmandaWvW
2009-02-07 19:20
0
#3

Vad är då skillnaden i praktiken på en sverakansluten och en IDP-klubb? vad är fördelar och nackdelar med de bägge? Independent sägs vara mera självbestämmande, men vad är det de bestämmer? finns det skillnader i reglementet, ex vilka katter som är godkända för utställning?

Om man (läs undertecknad) snart ska bli kattägare och vill ställa ut en lite katta, vad ska jag välja? jag  bor i uppsala och SNRF verkar väldigt aktiv här, men å andra sidan finns det ju en Uppsala kattklubb som också låter lockande.

Följ mitt katteri på honungskattens.blogspot.com.

kalindas
2009-02-07 20:56
0
#4

Skillnaden mellan IDP och Sverak är väl som du säger att det är lättare att få den lilla människan hörd i föreningen.
Tar man SNRF som exempel (som du självklart ska gå med i..Flört), så har det en egen stamboksförare.
Klubben är helt självbestämmande så det är lätt att få kontakt med själva styrelsen och liknade. Motioner tas emot av klubben direkt och behövs inte skickas vidare flera instanser. Alla jobbar idéellt och vi har inget kansli som kostar pengar.
IDP-klubbarna har gemensamma utställningsregler och standarder. I övrig är vi självbestämmande. Vi har även ett möte varje år då alla klubbar träffas och går igenom regler och stadgar.

Mitt tips är att du går in på http://idpnordic.se/forum på det forumet kan du ställa alla frågor och få mer utförliga svar än här.
Du kan även läsa om IDP på hemsidan http://idpnordic.se/

Ang. övriga frågor ovan. Så är SO-gruppen en fristående förening som varken är kopplad till IDP eller Sverak.
Siameslinjen är (vad jag vet) en klubb under Sverak.
Svenska Siamessällskapet är en oberoende IDP-klubb.

Något som är viktigt när det gäller IDP klubbar är att läsa deras egna stadgader. Tar man Svenska Siamessällskapet som exempel. Så har de väldigt hårda regler vad som anses vara en Siames eller inte. Detta gäller speciellt avel och stamboksföring.
SNRF och FHK (som jag själv är med i) har en mer öppen inställning.

Kontakter mellan IDP och Sverak är i vissa fall ganska frostiga (tyvärr).
IDP välkomnar Sverakmedlemmar på sina utställningar, vilket jag tror flera uppskattar.
Tyvärr har Sverak inte samma öppna och välkomnade attityd mot IDP…Obestämd

Får hoppas du får ut något av detta virriga svar…Flört

/Elisa