Siames iFokus

Siames

Etikettofftopic
Läst 1160 ggr
emma2008
0

Stoppa djursexet!

Vet inte hur många som sett artiklarna de senaste dagarna om att det är lagligt att våldta djur och att våra politiker idag inte röstade fram ett förbud. jag skäms och har därför skrivit på en protestlista och manar andra till att göra detsamma!

http://www.namninsamling.com/stoppa_djursexet

Här finns mer info om djurplågeriet, som ofta riktas mot hundar, hästar och andra husdjur.

http://www.stoppadjursexet.se

chamytas
0
#1

BRA insiativ!

kalindas
0
#2

Skrivit på…

/Elisa

Nilla
0
#3

Ja, jag har också skrivit på.

Nilla - Moderator & medarbetare Siames IFokus

dumuzi
0
#4

Påskrivet!

Mockfjardingen
0
#5

Har skrivit på och skickat länken vidare till mina vänner!

paivi
0
#6

Påskrivet.

Helt otroligt att det fortfarande ses som ickestraffbart, i vårt samhälle!

kalindas
0
#7

#6
Det intressanta är att det var straffbart i många år.
Tror förbudet plockades bort samtidigt som det inte längre var straffbart att vara homosexuell. _(rätta mig om jag har fel)
_Av någon korkad anledning så jämnställdes homosexualitet och tidelag.
Ska man jämställa tidelag med något så är det pedofili! Sexuellt våld mot oskyldiga!Skrikandes

När jag gick min halvårs utbildning till djurskötare. Så var det en karl som smög in på LAntbrukskolan och våldtog kalvar och grisar. En djurskötare tog honom på bar gärning, med en unggris…
Vet inte om de fick fatt honom.
Hade jag stött på honom i ladugården och haft ett vapen. Då hade jag nog skjutit gubbf*n på plats!

/Elisa

Nilla
0
#8

#7 Fullständigt vedervärdigt. Jag håller med dig. Det är grov misshandel mot djur.

Hade jag tagit honom på bar gärning, hade jag smugit fram  med lien och befriat honom från hans liderliga drifter.

Du får inte berätta sånt här, Kalindas…jag mår riktigt illa!

Nilla - Moderator & medarbetare Siames IFokus

sighni
0
#9

Naturligtvis skriver jag under . Djurens Rätt har också protestmöjligheter. www.djurensratt.se Enligt Johan Beck-Friis som är ordf. i Sv. vetr.förbundet ökade antalet övergrepp mot djur när förbudet mot barnpornografi kom. Han pratade något om att vetr. hade kännedom om 400 fall om året. Det verkar tyvärr inte vara så ovanligt som man skulle kunna tro. På nätet finns hur mycket djursex som helst. Det gäller ju att förbjuda framställt material också, inte bara tidelag. I nuläget får man hävda djurplågeri om man ska kunna fälla någon. Jag hörde om en hästägare som fick det hela rubricerat som skadegörelse. Det var enda vägen att kunna åtala gärningsmannen. Lite trist att saker värderas högre än liv.

dumuzi
0
#10

#7 Helt rätt. Förbudet mot tidelag var inbakat i samma lag som förbudet mot homosexualitet. Så när homosexualitet legaliserades blev det också helt lagligt att ha sex med djur. Tidigare har det t.o.m. varit dödsstraff för tidelag, snacka om att utvecklingen gått åt helt fel håll!!!
Hur som helst, det är SKAMLIGT att det i Sverige år 2008 inte är straffbart att förgripa sig sexuellt på ett försvarslöst djur. Och ännu mer SKAMLIGT är det att de folkvalda politikerna inte verkar bry sig ett skvatt eller orkar anstränga sig för att göra något åt det!!!

Avenacattery
0
#11

Jo men… Tidelag ær i sig inte førbjudet men på ett sætt førbjudet då det klassas som djurplågeri?! Så på det sættet førbjudet… Men jag ær ju inte jurist så jag har svårt att tolka detta.

hur som ær det sjukt med tidelag.

sighni
0
#12

#11 Kan du påvisa att djuret lidit kan du använda dig utav djurskyddslagen. Svårigheten är att bevisa det så det håller i en rättegång. Psykiskt lidande är hur svårt som helst att bevisa och det är inte alltid det blir fysiska skador. En lag mot att djur uttnyttjas för sexuella ändamål hade helt klart skyddat djuren bättre.

cujo99
0
#13

Påskrivet