Siames iFokus

Siames

Etikett: tillsalu
Läst 2608 ggr
YrsaF
0

Söker SIA / foreign white kattunge!

Hej! Finns några kattungar i Stockholmstrakten? Eller kattungar på gång? Eller någon annan stans i landet :) Vi söker en siames (eller två) helst blå- eller lilamaskad eller helvit / foreign white. Viktigast är dock temperamentet, vill ha en trygg och social "plåsterkatt" som vill vara med på det mesta! Även utställningsintresserad men absolut ej krav! Erbjudes ett djurvant hem med massor med kärlek, gos och bus där jag jobbar hemifrån, vi har också två döttrar på 6 och 4 år. Vi har inga andra djur men kommer skaffa två katter så de har sällskap av varandra, så klart! (Vi har dock ev en redan "på gång). Specialintresse för CFA-siameser men absolut ej ett måste :)

yahtzeecats
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

Hej, vi har kattungar och bor i Stockholm. Kika i vårt inlägg här på samma sida :-)

Med vänlig hälsning

Joanna, Yahtzee's

YrsaF
0
#2

Hej Joanna! Tack för ditt svar, vilka fantastiskt söta ungar <3 Är det endast brun och choklad i denna kull?

yahtzeecats
0
#4

Hej, tack VoxBauers för hjälp med tydligare länk 🙂

Vixxen
0
#5

😉

kalindas
0
#6

Lejonhjärtas katteri har SIA kattunga Till Salu. Leveransklara.
Här är deras hemsida. Dock inte uppdaterad. De finns även på Facebook
http://www.lejonhjarta.n.nu/

/Elisa

Lejdet
0
#7

Jag har en underbar leveransklar balineskille till salu. Norrtälje kommun

yahtzeecats
0
#8

#2 Ja det är brun- och chokladmaskade flickor i kullen.

I övrigt stämmer de in på plåster och barnfamiljkära :-)

SEQJOUZ
0
#10

Hej Jag planerar kull under våren 2019 och ytterligare en under 2019, det blir Siames och Balineser. Vi finns på FB SE* Qjou'z Cattery och www.figgelina64.bloggagratis.se

YrsaF
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#11

Hej! Ville bara säga tack så jättemycket för alla fina svar! Jag har följt upp alla länkar och tips! @yahtzeecats, dina ungar ser fantastiska ut och stamtavlan mycket intressant :) Avvaktar dock i dagsläget och fortsätter att söka efter våra "drömfärger" dvs blått, lila eller vit! Så om någon känner till någon kull med dessa färger i så får ni gärna posta i denna tråd! Tack! ❤️
(Och både SIA, BAL, FW och OSH w är av intresse )

YrsaF
0
#12

…och denna fining ovan kommer sannolikt att bli en del av familjen i december då hon förhoppningsvis kommer kunna följa med min man tillbaka från Tallinn, men vi söker nu vidare efter katt nummer två! :)

NatasjaHemby
0
#13

Om ni är intresserade av CFA-siameser så finns det bland annat hos Sannlyckes i Skåne, Attack's i Norge och Sacred Souls i Norge. Kan snoka rätt på kontaktuppgifter om det kan vara av intresse trots att det inte är nästgårds för er 🙂

SE*Simbelmynes

SEQJOUZ
0
#14

Rebecca Nordahl har en vit hona, oriental tror jag som hon planerar kattungar efter, superfin i typ. Becca bor i Helsingfors katteriet heter Utopia Nova, finns som FB grupp.

kalindas
0
#15

Finns en tjej i Kinna/Skene trakten (Moa) som har en vit OSH hona (vit grönögd) tror hon haft en kull på den men vet inte om hon ska ta någon mer.
Har glömt hennes stamnamn, men ska skicka henne ett meddelande på FB att du söker vita.

/Elisa

NatasjaHemby
0
#16

#15 InIDimmans tror jag katteriet heter 🙂

Även SE*Flower Of Life's i Skåne har vita siameser (inte CFA-typ). Therese har även lila och blått så goda chanser för dina favoritfärger. Vet ej om hon har någon hemsida men kan skicka uppgifter via PM.

SE*Simbelmynes

YrsaF
0
#17

Tack för alla tips! Jag tar gärna emot länkar till dessa uppfödare, kunde varken hitta Attack's eller Sacred Souls. Har redan varit i kontakt med Sannlyckes där det dock tyvärr kommer dröja lite innan nästa kull. Även varit i kontakt med SE*Flower Of Life's som dock bara har choklad just nu, tyvärr.   Verkar vara fantastiska uppfödare båda två!

SEQJOUZ
0
#18

Anna Landell har oxå haft vita kattungar och lila eller om det var blåa. Hon finns på FB återkommer med stamnamn 😉

NatasjaHemby
0
#19

Attacks: https://attackscattery.blogspot.com/ finns även på FB. 

Sacred souls: http://www.sacredsouls.org/ tyvärr ej uppdaterad hemsida men där kanske finns kontaktuppgifter.

SE*Simbelmynes

SEQJOUZ
0
#20

Anna Landels katteri heter SE* Truffles

YrsaF
0
#21

Tack för länkar och tips! <3