# Biter era katter barn?
Author: Anna1978

Jag har tre kastrerade katter, två hanar och en hona. Vi har inga barn boendes hos oss jag och min sambo, men när vi får besök av barn nafsar min hona i deras händer.![Förvånad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

Hon gör inga utfall och biter inte hål, hon gör inte så mot någon vuxen. Om jag klapper hennes vänstra kind så myser hon mot den och om ett barn klappar högra samtidigt så biter hon, eller tvärtom. Hon vet precis vem hon ska bita.

Det tog ett tag innan jag märkte att hon gjorde så, för hon smyger med det. Barn som blivit utsatta av denna lilla vampyr säger dock att det gör ont på dom.![Skäms](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

Bör jag säga till henne om detta och skulle det ens hjälpa?

## Comment 1
Author: kalindas

Hon tycker väl att de behöver uppfostras. ![Flört](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 2
Author: Anna1978

#1 Hehe Ja jag undrar ju ibland om jag fört över mina egna tankar på henne![Skrattande](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 3
Author: embla2

Kallas det inte för kärleksbett. Min ena katt gör så![Oskyldig](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 4
Author: Anna1978

#3 Jo lägga tänderna om gör hon ibland på mig, men så det gör ont och nypa till det sparar hon till barnen ![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: Nilla

Hon kanske inte litar på småfolk.

## Comment 6
Author: kitte

Katter som inte är vana vid barn kan nog bli lite osäkra. Jag har också varit med om det. Barn rör sig och uppför sig annorlunda.

## Comment 7
Author: Nilla

#6

Ja, en av dina katter gillade inte min son. Han tyckte att han verkade opålitlig och sonen fick ett litet varningsbett. ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

#2

Jag skulle nog "lyssna" på katten och hålla barnen ifrån henne.

## Comment 8
Author: kitte

#7 Ja kommer du ihåg?!![Skrattande](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Lite hierarki kanske...dominansbeteende![Flört](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Min melli hemma är mycket noga med ordningen så när det är borstning på gång får alla snällt vänta på sin tur, även min hund Kajsa som kommer sist och den som försöker tränga sig får en däng i huvudet av hennes tass, inte hårt men tillräckligt för att veta att här är minsann ingen som tränger sig före någon annan och då speciellt Melli.

Om du klappar din hona och samtidigt kommer någon annan lägre i rang talar hon kanske om att minsann nu är det jag och min matte som håller på här så försök inte.

Nu älskar mina katter barn och alla som kommer hem så jag har tvärtom "problem" en hoppar upp på ryggar/axlar (Q), en skall bli buren runt på (Melli) och kallas allmänt för "Paris Hiltonkatten" och Hugo snor allt i deras väskor och jackor och Arizona blir alldeles vild och skall leka...

Tror som #6 & #2 lyssna på henne för hon säger ngt![Flört](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 11
Author: Anna1978

Tack för era härliga igenkännade berättelser!

Min lilla drottning Majken får fortsätta husera och bli lyssnad på ![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 12
Author: siamlove

Jeg kjenner igjen dette godt.Min hunnkatt biter barna varsomt når de skal klappe henne.Hun er trygg og vil ikke flytte seg men sier med bittet:la meg vær i fred,Jeg derimot blir alltid vennelig motatt.![Skrattande](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")Dronningtendenser!!!

## Comment 13
Author: kitte

#11 Det låter bra det, hejja Majken! ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 14
Author: Lisala58

Bluebell håller sig undan när barnbarnen är här, men Mickelon ragdollen klipper till dem med tassen om det blir för mkt ![Flört](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 15
Author: Sagolik

Lite sent ute här, men min Hjalmar gör precis samma sak! Jag kan inte hålla mig för skratt! Han BITER biter inte, utan markerar genom att lägga tänderna runt mina syskonbarns händer/fingrar. Helt klart uppfostran. Han är högst medveten om att de här små "valparna" behöver lära sig ett och annat om hur man hanterar en siames/oriental.

😂
