# Första Hjälpen låda
Author: Fielie

Om man av någon anledning inte har första hjälpen artiklar till sin hund eller katt, så kan distriktsveterinärernas första hjälpen låda vara en bra start.

Lådan innehåller

en förpackning handskar

fästingplockare

stetoskåp

250 ml natriumklorid

digital termometer

honungs salva

kompresser

sax

sprutor för ex rengöring av sår

bomullsvadd

6 bandage av 3 olika slag,co-flex,valueline osoffban synthetic

tejp

och förvaringslådan förstås

pris 300 kr

Sen kan man ju själv tillägga sånt som man anser att man kan behöva:)

## Comment 1
Author: kalindas

Var får man tag i den? Eller fixar man ihop den själv?  
Har i och för sig det mesta hemma redan. ![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: Fielie

det fanns hos distrikveterinärerna:) färdiga lådor med allt detta. Jag var där med 2 honor för blodprovstagning, så en låda fick följa med hem.

## Comment 3
Author: kalindas

Ok. Får kolla upp det. ![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 4
Author: berthagenn

jod (jodopax) är jättebehändigt att ha hemma för sårvård.

## Comment 5
Author: Lejonhjarta

Med lite erfarenheter i bagaget så tycker jag att flytande parafin e mkt bra att ha hemma. Går lätt å snabbt att förhoppningsvis avhjälpa förstoppning på katten med lite parafin.

Väteperoxid för sårvård är åxå ett måste i vårat djurapotek. Har d kommit smuts el infektion i ett sår så bubblar detta ut ur såret med väteperoxiden.
