# Utekatt
Author: moa321

Hej!

Har nu bestämt att mina kissar siamesen Niilo o huskatten Signe ska få bli utekatter, den jag är osäker på om jag törs släppa ut är Elis min andra siames, hans ögon sitter långt in och verkar se lite sämre än dom andra. Är det någon som har lite tips eller råd om hur jag ska göra. Vi bor nära skogen, ingen stor väg i närheten, vi har sista huset på vägen så inga bilar åker förbi.

Mvh Maria

## Comment 1
Author: Nilla

Att du vågar. De finns risk att de försvinner från dig. Om du anar att en av dem ser dåligt, så tycker jag att du har svaret själv.

Varför inte göra en fin rastgård istället? Här finns massor med tips och bilder. ![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: moa321

Vi gjorde en jättefin utegård förra sommaren, men då började siameserna slåss som bara den, och en av dom började kissa inne :(

## Comment 3
Author: Nilla

Aha! Har du fortfarande problem med kisseri inne? Är det därför du vill släppa ut dem?

## Comment 4
Author: moa321

Vi köpte feliway, rev utegården, sen blev det lugnt igen. Kändes inge bra att riva, vi ville ju deras bästa, men det blev rena rama slagsmål och stackars Elis blev riven rejält Tänkte bara att det skulle vara roligt för dom att få vara ute ![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: Nilla

Jag förstår det. Hur fungerar det inne nu? Är det frid och fröjd? ![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 6
Author: moa321

Så fort det är nåt som inte passar Niilo, så skvätter han lite. Annars är det mycket bättre ![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 7
Author: Nilla

Tror att det finns risk för turbulens om du släpper ut dem. De kommer in med främmande dofter. Om Elis t e x inte kan gå ut, kan dessa dofter bli ett hot och så kanske han börjar markera istället.

Jag skulle försöka hitta på roliga saker inne åt dem. En ny klösställning, fixa en lagerhylla med mjuka dynor och klä med sisalrep, nätdörr där de kan sitta och vädra, hyllor etc.

Ja, du hör att jag inte är _för_ att ha  katterna ute. Jag har sex stycken och de är alla inne. Men vi har olika åsikter och det finns flera här som låter sina katter gå ut.

![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 8
Author: Lejonhjarta

Vi fick lite tips på förläsningen vi var på i Jönköping i helgen. Var bla om katters beteende etc. Katter i utelivet etc ägnar väldigt mkt tid, av sin vakna tid, åt att leta föda... H

os oss människor får sdom allt serverat och har maaaassssor av tid över till att hitta på andra saker. Som tex bråka med andra katter etc. Hennes förslag var att man inte har matskålar utan att katterna får kämpa lite för sin mat. Man kan gömma den runt om i lägenheten/huset, tejpa igen en skokartong å göra hål och stoppa in maten så katten får fiska upp den etc. Finns aktivitetsmatskålar att köpa om inte fantasin räcker till.

Hon hade massor av trix å tips som hon delgav oss. Jag skall leta upp hundens aktivitetsboll och stoppa in mat i den till mina katter. Även sy ett "mat-täcke" till dom så dom får söka maten. Har lite trubbel i grupppen mellan mina Kat4:or och mina husisar som ja tänkte lugna ner lite...

## Comment 9
Author: berthagenn

Kan du inte gå ut med en katt i taget med en sele månne?

Jag går ut med mina 3 katter - en och en - i en sele. Man får frisk luft och det är bra för mig också att vara ute.

Tycker att min flock är så lugna och goa efter vi har avarit ute. Dock ej varje dag, men under helgerna och någon vacker vardagskväll efter jobbet.

Min ena katt Ruben älskaer att leka på barnens klätterställning. :)

Hade aldrigt släppt ut dem ensamma, mitt hjärta hade krossats av ovisshet om det aldrig kom hem. Tyvärr händer det när mna bor som du.

Gör inget som du kommer ångra efteråt, med ett krossat hjärta.

Kram och Lycka till!

## Comment 10
Author: kalindas

Om de reagerade med att kissa när de var i kattgård. Så är risken ganska stor att de kommer kissa när de får vara lösa ute också...

Självklart är det upp till dej att välja, men jag skulle inte släppa ut dem direkt utan vänja dem vid sele och gå ut med dem.  
Detta för de ska var 100% säkra på var du bor.

Även om man bor långt ute i skogen så finns alltid risken när man släpper ut dem, att de skadas eller försvinner.

Jag var tvungen att släppa ut min huskatt pga att han vantrivdes inne. Trots att jag bodde i skogen så lyckades han bli påkörd, av den enda bilen som körde där utom vår egna.  
Han kom hem, men det kunde lika gärna vara att han försvann och låd och led någonstans eller att jägare eller räv tar katten.

Så det är som sagt en del att tänka på innan man väljer att släppa ut.

Mitt tips är i alla fall. Börja med att rasta dem i sele och se hur de handterar det.

## Comment 11
Author: Supinesophie

Jag tror inte att situationen blir bättre av att de börjar gå ut... :/

Man ska tänka efter noga när man ska släppa ut en huskatt, då det finns mycket de kan råka ut för, men ännu mer noga när det gäller siameser eftersom de inte är det minsta anpassade för att överleva den svenska naturen (eller den svenska trafiken, eller de svenska katt-tjuvarna, eller de svenska djurplågarna...)

Min siames sprang bort när han var ute, det gick jättesnabbt, fast han brukar hålla sig nära huset. Han var borta i 3 dygn och var i rätt så dåligt skick när vi hitta honom.

Jag tror att siameser har extra lätt för att råka illa ut då de är så nyfikna och ska undersöka allt, plus sårbarheten de har mot klimatet ifall de skulle springa bort och inte hitta hem.

## Comment 12
Author: kitte

Tänk på att när vintern kommer och det blir för kallt för siamesen att vara ute, men bondkatten är ute och springer, då kan det bli väldigt frustrerande för siamesen att han inte klarar av att vara ute, då är det nog väldigt lätt att han blir nervös och kissar ännu mer.

Och stackars Elis som ser lite dåligt, om han inte får gå ut så kanske han blir orolig och det blir osämja och tråkigheter.

Sätt upp ett nätfönster så att dom får lite frisk luft och gå ut i sele med dem istället.

Jag har en bondkatt som råkade springa ut för tre veckor sedan och han är helt borta, vi bor på landet där det inte finns några vägar i närheten. Det är fruktansvärt att inte veta var han är och om han lever. Vi har letat och letat men han finns ingenstans. Siameser är så nyfikna och påhittiga så det är nog lätt att dom råkar illa ut.  Usch släpp inte ut dina kissar!

Lyck till! ![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 13
Author: moa321

Hej allihopa! Och hjärtligt tack för alla råd! Jag har funderat såå mycket hit o dit och läst era inlägg och tagit till mig det ni har skrivit, och har bestämt mig för att INTE släppa ut dom själva, utan fortsätta att gå ut med dom i sele ![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad"), och så har vi ju en innätad altan dom kan vara på, det får räcka åt dom små godingarna.

Mvh Maria, Niilo, Elis och Signe.

## Comment 14
Author: siamlove

Kanskje du burde ta Elis til vetrinær og undersøke synet hans?Faren er at han har f.eks PRA og derfor det er trøbbel med kommunikasjon i gruppen din.Hvis han ser dårlig kan han ikke "lese" de andres kroppskommunikasjon og uforvarende sende "feil" signaler tilbake.Lykke til.

## Comment 15
Author: Anna1978

Jag brukar låsa in mina i köket i ca 2minuter, alla som har sådana här talförda katter vet den tiden är mer än nog![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Så gömmer jag kattgodis runt om i vardagsrummet och ropar "SÖK!", då blir det fart på deras små nosar och tankeverksamhet ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 16
Author: Anna1978

#15 angående #8![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 17
Author: Supinesophie

#13 Så fint att du ändrade dig! Jag tror koppelpromenad och inhängnad är det bästa sättet att låta en katt vara ute på :)

## Comment 18
Author: kitte

Ohh så skönt att höra! ![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Hoppas det kommer att ordna sig, och en innätad altan där alla kan vara ute tillsammans låter jättebra.

#15 Vilken rolig ide´, det måste jag prova. ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 19
Author: Anna1978

#18 ja man får börja med att sniffa och nosa högt först så de förstår "SÖK" betyder sniff sniff ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 20
Author: kitte

#19 Ok! ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 21
Author: ejma

Att vara ute är nyttigt för katter, men om de aldrig varit ute förr kan de bli skrämda och få problem att hitta hem och likaså saknar de trafikvett. Chip och märkt halsband är förstås viktigt för identifiering.

Om det finns andra katter med utevana brukar den nya katten lära sig av dem. Utekatter får trafikvett. Vi ser att våra katter har respekt för gator och de springer kontrollerat åt sidan så fort en bil eller moped kommer. Hundar har mycket svårare att lära sig trafikvett.

De första 2 månaderna är den mest kritiska perioden innan de är vana.

Våra katter älskar att springa runt på gräsmattan i stället för att slira runt på golv. Likaså att hänga på terassen och njuta av solen. Kan se ganska roligt ut när grannskapets andra katter också hänger på terassen.

Vi kan se på våra katter som mest bor inne under vintern, att de blir mycket smidigare och gladare när de får vara ute på sommaren. Pälsen blir mycket finare.

Siamessläktet lär av naturen vara väldigt sociala. Vi har ingen rasren siames, men karaktären stämmer. Hon skall vara med på allt och det gör det enkelt att ha henne ute. Ibland går hon en egen tur, men ifall någon jobbar i trädgården är hon med. Ganska trevligt med sällskap när man pysslar med något.

Våra andra katter (grå vanliga huskatter) har vi inte alls samma relation med. Utomhus vill de på sin höjd bli kliade, men annars vill de vara i fred.

Tycker att det är tråkigt att många i detta forum vill hålla sina siameser fjättrade då de faktiskt har bra förutsättningar att vara ute och det går att få ut mer tid tillsammans genom att umgås utomhus.

## Comment 22
Author: flis

#21 Det där med trafikvett ifrågasätter jag starkt. Massor av katter dör i trafiken varje år, vad beror det på om dom förstår faran med bilar?

Jag tar ut 2 av mina katter i koppel, den tredje vill inte, och det funkar hur bra som helst. På vintern vill dom inte gå ut. Att påstå att katter som inte får gå fritt ute är fjättrade är nog en överdrift. Ägaren bestämmer men det är katten som kan få plikta med sitt liv, varför någon vill riskera det förstår jag inte. Det behövs inte massor av bilar för att en olycka kan ske.

## Comment 23
Author: Nilla

#22. Det där skriver jag under på, Flis.

Det är alltid en chansning att släppa ut en katt. Jag har sex stycken, varav en har varit hemlös (huskatt). Hon är mycket nöjd med livet inne och visar på inget vis, att hon skulle vilja gå ut.

Siamesen saknar underull och är knappast lämpade för vårt klimat. En rastgård eller innätad balkong är ett bättre alternativ.

Som uppfödare är man också extra rädd om sina katter. Det handlar om att inte utsätta dem för smittor - andra katter är en smittorisk.

Mycket kan hända en katt som går lös ute: påkörd av bil, instängd någonstans, misshandlad, jagad, stöld etc. Mina kattungar har sålts endast för familjeliv inomhus.

Jag tillhör inte dem som släpper ut hunden utan uppsyn - även om jag bor på landet. Inte heller gör jag det med mina katter.

## Comment 24
Author: [Borttaget]

Enda gångerna mina katter får vara ute är när jag är hemma med dem i stugan, men då hänger de helst i källaren eller på vinden eller under förrådet och de tycker det är absolut viktigast att matte är nära!   
Jag skulle aldrig låta dem trava runt utan uppsikt och att ha "katterna ute" ett tag är något man gör utan att slappna av..

Det bästa jag kommit på är att köpa löpande hundkoppel till dem. I min förra lägenhet brukade vi sitta och sola och dricka kaffe medans katterna gick runt och nosade (nåja de betar mest gräs ![Skrikandes](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes"))

Har aldrig märkt att de har något behov av att gå ut, däremot älskar de att ligga i solen på balkongen och jag tycker det är viktigt att de på något vis får andas lite frisk luft emellanåt de också, oavsett om det är en promenad med matte/husse med eller utan koppel eller utevistelse i rastgård eller innätad balkong t.ex.

## Comment 25
Author: [Borttaget]

\# 21 - og enhver annen som mener at en katt trenger og skal få lov til å gå løs ute -

Jeg er så kontroversiell at jeg mener katter ikke skal gå løse ute om man bor i et bebygd strøk. Jeg har katter for min del, ikke for at de skal plage naboene. Jeg synes det er fryktelig lite sjarmerende at mine blomsterbed blir brukt som kattetoalett for strøkets løse fugler(les katter), så hva gir meg retten til å plage mine naboer på denne måten? Jeg synes heller ikke noe om at alt vi har stående ute blir markert ned til det bare er å kaste det, det være seg matter, tepper, telt, bilen osv osv. Så hva gir meg retten til å utsette naboene for dette?

I tillegg til å ta hensyn til naboene, skal man som katteeier gi kattene den tryggheten de trenger, i enhver situasjon. Hvor mange katter er det ikke som blir borte og eieren må lete etter i lange tider - og kanskje ikke finne katten? Er det til kattens beste da at den går fritt ute, eller er det eierens bekvemmelighet som er det viktigste og som da gjerne dekkes av alibiet "katter har ikke et godt og fullverdig liv om de ikke går løse ute"? Hvor mange katter er det ikke hvert eneste år som blir overkjørt og drept, og et enda verre scenario - overkjørt og skadd og lider en langsom død på grunn av at eieren mener at katten må få gå fritt ute?

Hvor mange ganger ser vi ikke hvert eneste år historier om katter som blir mishandlet\`? Og enda skal det beste for katten å gå løs ute?!

## Comment 26
Author: Nilla

Det ligger två överkörda katter på vägen till jobbet. En på varje sida. Så hemskt!

Och idag såg jag en man med en röd lös katt. De bor TVÅ METER från 90-vägen utan staket. (många hus ligger ju nästan PÅ vägen här på Österlen.) Mannen anser nog att katten "lever så länge den lever". När vägen tar den, skaffar man en ny. Detta tycker inte jag är ansvarsfullt djurägande.

En annan morgon hade en man gått över 90-vägen för att hämta post i sin brevlåda. Höll på att sätta i halsen. På andra sidan vägen i diket - hade han platsat sin lösa hund! ![Skrikandes](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")
