# Gissa kön?
Author: Missannas

Mina kattungar är nu strax över två veckor gamla och jag tycker det är dags att veta säkert vad de har för kön, så jag tänkte be er om hjälp med detta ![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Jag tror att det är en hane och tre honor, vill inte säga vem jag tror är hane utan vill först se vad ni tror. Det förvånar mig inte om jag har helt fel så gissa på! ![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: Missannas

Här kommer nr. 2

## Comment 2
Author: Missannas

Nr. 3

## Comment 3
Author: Missannas

Nr. 4

Hoppas det går att se någorlunda trots att bilderna är så mörka!

## Comment 4
Author: SacredSouls

Hmm.Merkelig det der at det kan være så vanskelig å se kjønn på bilder innimellom. Nr 2 er iallefall jente og sistemann gutt ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") #0 og #3 så litt guttete ut men jeg tipper jente fordet jeg.

Så jeg tipper alle jenter og sistemann gutt.![Tungan ute](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 5
Author: kalindas

Tror också på tre honor och en hane. Lite osäker på #3 dock..![Obestämd](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 6
Author: origirl

Tror ochså 3 flickor och en kille, dom två första er jag helt säker på er flickor i alla fall. Men er lite osäker om  killen er en flicka ![Tungan ute](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 7
Author: MalinL

Tycker också det är lite svårt att se kön på dessa ungar. ![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Du får se vilka som ser ut att vara paddor och utgå från att de är honor i alla fall. Det är en fördel med en röd pappa. ![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") 

Nu när jag tittar på bilderna, så tycker jag det ser ut lite som att nr 2 och 4 är killar och 1:an och 3:an tjejer. ![Obestämd](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 8
Author: Lejonhjarta

Jag säger att d sista e en hane, resten honor.![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 9
Author: namsooks

För att röra till det ännu mer så tror jag första och sista bilden är killar och andra och tredje killar :)

spännande värre!

## Comment 10
Author: Lejonhjarta

#9 Du tror med andra ord att d e en kull m bara killar...![Flört](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 11
Author: Lillatassen

Vad tokigt, jag hade gissat på tre hanar och en hona.. ![Förvånad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

## Comment 12
Author: namsooks

Ne, hjälp va konstigt jag skrev.hahaha, ja va nog trött!

Första och sista är killar och andra och tredej är tjejer, såklart!

## Comment 13
Author: Kardarkas

Du ser det allra lättast när dom är nyfödda. då är det inget svårt:)

## Comment 14
Author: Missannas

Vad roligt att läsa era gissningar ![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Min gissning är att 2:an är hane och de andra honor men idag kikade jag på 2:ans trampdynor och en tå är ljus så det är nog en padda ändå ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") 4:an som några av er gissar är hane har en ljus/röd svanstipp och olikafärgade trampdynor så det är definitivt en hona. Dock är jag lite osäker på 3:an som är mörkare än de andra och inte har några olikfärgade trampdynor vad jag kan se.

Min förhoppning var ju att ni skulle hjälpa mig att bli säker på vem som är hane eller hona men nu är jag mer osäker än innan ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")![Flört](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Jag får väl helt enkelt vänta och se!

## Comment 15
Author: prodigy

Jag tror att det bara är flickor! ![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Alternativt att sista bilden är en kille!

Men jag har lite samma problem här hemma. Var säker på två flickor o en pojke, men nu ser stora tjejen ut som om det kan vara en hane, helt mörka trampdynor också, tycker paddmönstret borde börja tynas nu....![Obestämd](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 16
Author: Lejonhjarta

E som sagts tidigare lättast å se när dom e nyfödda eller om man "klämmer" själv å inte kollar kort. Lika spännande varje gång.

Har en dotter som e en fena på detta så hon brukar få kolla den avdelningen.
