# vanligt eller ej?
Author: Labolina_73

HEjsan,,

jag undrar,, är det vanligt att siameser med syskonraser är skelögda?

//Linda

## Comment 1
Author: origirl

Ja ![Flört](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 2
Author: Labolina_73

haha oki,, men ser men det redan när dom är små då om dom kommer att bli det?? Har dom som vissa av oss människor har? jag menar svårt att se?

jag tänkte ur utställnings eller avelssyfte, man ska väl inte avla på skelögda, och det går väl inte så bra på utställning heller kan jag tro..?

//Linda

## Comment 3
Author: origirl

Man kan iallafall se det på några från dom er 3-4mnd, det nedärvs inte direkt från mamma til unge efter vad jag har förstått. Till exempel man har två systrar den ena er skelögd och den andra inte. Båda får en kull,(pappan er inte skelögd) den skelögda får ingen skelögda men den som inte er skelögd får en unge som er skelögd. Hur det går på utställning beror på hur skelögd katten er. Det samma med avel. Om katten skelar lite på ena ögat till exempel, så är inte det därmed sakt den inte bör stellas ut eller gå i avel.
