# Vad är detta!?
Author: Sussi89

Har ni någon aning om vad detta kan vara? Har vet. tid på måndag för att kolla upp det. Men tänkte kolla här lite snabbt också.

För några dagar sedan såg hon bara lite röd ut vid öronroten, men igår såg det ut såhär! Och ser fortfarande ut så.

Det ser inte ut som om hon kliar sig på det, hon är heller inte direkt öm runt om. I örat är det rent. Pälsen runt om har klibbat ihop av den vätska som kommer ur huden.

Ingen av dom andra katterna har fått det så hoppas inte det är smittsamt.

## Comment 1
Author: Sussi89

2

## Comment 2
Author: Sussi89

Tryck på bild 2 så ser man allt tydligare.

## Comment 3
Author: Attacks

Siden det væsker,så kunne jeg gisse på forallergi,kontakt allergi,en eller annen form for allergi ihvertfall.

## Comment 4
Author: Missannas

Tror också det beror på foderallergi, min Molly hade liknande utslag vid öronen som visade sig bero på allergi mot fisk och skaldjur. Vad får hon för mat? Fäller hon mer päls än de andra katterna?

## Comment 5
Author: tuska

Jag tror oxå på att det är foderallergi.   Sluta bums med den maten du ger katten.   Allergi utslagen sätter sej oftast kring öronen.

## Comment 6
Author: Sussi89

Hum...härom dan fick alla katter dela på en liten burk med tonfisk. Hon har aldrig reagerat på det förut. Men det skulle ju kunna vara därifrån!

## Comment 7
Author: kalindas

Ser ut som någon typ av allergi. Smilla fick sådana öron då jag gav Orijen.

## Comment 8
Author: Missannas

#8 Det kan absolut vara tonfisken hon reagerar på. Det finns katter som äter fisk i flera år utan problem innan de får en allergisk reaktion. Kolla även om hennes vanliga foder innehåller fisk. Står det animaliska biprodukter så inkluderas fisk men inte i köttbiprodukter. Fiskolja är ok eftersom det är själva fiskproteinet som är allergiframkallande.

Nu kan det ju så klart vara något annat än just fiskallergi, men det är vad jag tror. Hoppas att du och veterinären kommer fram till vad utslagen beror på.

## Comment 9
Author: Sussi89

Det ska jag kolla, har inte för mig att det ska vara någon fisk i hennes foder, men har ju aldrig direkt kollat då dom alltid mått bra av maten.

## Comment 10
Author: Missannas

Hur har det gått med utslagen?

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Bara förslag, pälskvalster otroligt smittsamt kan föras över via kläder, burar väskor etc och kliar hemskandes...?

Fast Vet vet nog riktigt säkert vad det är...Lycka till

## Comment 12
Author: Nilla

Vad får hon för foder?

## Comment 13
Author: Sussi89

Nu börjar det bli bättre! Vi testar med fiskfri mat och det blir bättre och bättre för varje dag. Det är helt läkt under örat och bara lite sårskorpor kvar på öronroten

Mina katter får ofta mjukmat och Mjau är det enda jag hittar utan fisk i. ALLT annat har fisk i sig! Annars får katterna mycket kött.

## Comment 14
Author: berthagenn

Ojdå, vilka bra tips här.![Cool](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 15
Author: Missannas

#15 Vad bra att det är bättre! Uteslutningsmetoden brukar funka bra ![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Kan tipsa om Bozita mjukmak, den innehåller ingen fisk och inga spannmål eller andra onödigheter.
