# Grattis Cecilia och Skatten!
Author: Liljekatten

I helgen åkte jag och Cecilia (Hightops) på utställning i Uppsala. Jag tror inte Cecilia ångrade att hon åkte dit. Hennes tricolour oriental Skatten, SE\*Noyas My own Treasure, blev nämligen Best in show på söndagen! Alltså Best of the best! ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Skatten är en väldigt vacker katt och jag har tjatat många gånger på C att jag skulle få köpa henne, men icke. Det är min Sigge, Lejonhjärtas Rackham den Röde, som är pappa till henne och jag har fött upp mamman, Liljekattens Noya, så jag är nog lika stolt som Cecilia.

Här kommer några bilder på skönheten. Bilderna är tagna av Gunnel Hedberg.

![](http://uploads.ifokus.se/uploads/87d/87dbbaed8fe77aba8f839aab6d8a10af/skatten.jpg)

![](http://uploads.ifokus.se/uploads/938/9386ecb7f9665b56a9f1eafbecb9a908/skatten-profil.jpg)

## Comment 1
Author: kalindas

Grattis! ![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Grattis!!

## Comment 3
Author: Zandrinos

Grattis till framgången, vacker katt!!

## Comment 4
Author: Lejonhjarta

Hon har verkligen ett mkt spännande utseende!! Så jätteroligt! Grattis. ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 5
Author: Siameshona

Va kul! Jättefin tjej!!

## Comment 6
Author: MalinL

Grattis!

## Comment 7
Author: SE*Wishetens

Tjusig padda! Grattis!

## Comment 8
Author: GunillaSverkersson

Grattis och vilken fin katt![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Vad parar man för att få tricolor. Är det tex en sköldpadds Balines och en OLH bicolor eller är receptet något annat.

## Comment 9
Author: AmandaWvW

Jag hann inte gratulera er innan ni for iväg, men jag blev så glad när de utsåg Skatten till BIS, hon är verkligen jättehäftig.

Här kommer ett par till bilder från Allianshallen. ![](http://4.bp.blogspot.com/-tvqBG2jzDlM/TclV6OikW2I/AAAAAAAAA20/SsXqoxJaspk/s1600/P1000352.JPG)![](http://2.bp.blogspot.com/-l6LyQHyfCyw/TclV6UHtWAI/AAAAAAAAA28/qRugUMg7qJE/s1600/P1000181.JPG)

## Comment 10
Author: Maxima06

Snygg katt, härliga färger hon har =) och grattis såklart!

## Comment 11
Author: Liltith

grattis =)

## Comment 12
Author: Hightops

Tusen tack för gratulationerna & till Lotta som gjort inlägget ![Kyss](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

'Skatten' blev Bäst i rasen båda dagarna dessutom & hennes mamma

Liljekattens Noya blev Champion på lördagen & fick sitt första Cacib på söndagen. Ställde även ut SE\*Noyas Obi Wan på söndagen som fick fina omdömen och blev bästa hane 6-10 mån, alla mina tre katter blev nominerade till domarens bästa -Lottas två katter blev också båda nominerade till domarens bästa ![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") så det var ju jätteroligt att det gick så bra för allesammans! Nu har man ju verkligen fått blodad tand och jag har ännu inte bestämt mig för om jag skall ställa i Kalmar eller i Trollhättan....utställningarna krockar ju ![Förvånad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

//Cecilia med katter & hundar

## Comment 13
Author: Liljekatten

#8 I det här fallet parade vi en lilavit orientalhona med en rödtabby siameshane. Någon av föräldrarna måste givetvis vara bicolour (eller mamman tricolour) för att få ut tricolour.

#9 Fina bilder. Kul att träffa dig, Amanda!![Glad](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

#12 Ibland önskar man att man kunde vara på två håll samtidigt. ![Flört](http://siames.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")
