# Olika storlek på testiklar efter kastrering
Author: berthagenn

Hej alla här på forumet.

Jag har en fråga. Min lille Ludde blev kastrerad den 26 augusti. Jag har upptäckt att testiklarna är ganska olika stora.

Har talat med veterinären idag om det, och skall hem efter jobbet och kolla och känna. Han verkar inte alls må dåligt eller så.Veterinären sa att jag skall känna och se om han är öm, och om de är varma. Men han mår jättebra den lilla busen.

Har ni varit med om liknade?![Obestämd](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Svar emottages tacksamt!

Hönsmamma i Malmö

## Comment 1
Author: SacredSouls

Jeg opplevde det da en av våre voksne gutter ble kastrert. Ene testiklen hovnet opp og så nesten ut som om den var der fortsatt.

Han måtte inn å tømme den stakkars og det var fullt av væske og blod inni.Men alt gikk bra etter det og ingen andre komplikasjoner.

Lykke til ![Glad](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: berthagenn

Ojdå! Jag får nog åka in med honom lilla iiten.![Förvånad](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

Tack för ditt svar!

Kram Bella

## Comment 3
Author: alltidsiames

Fast hos oss så kom det ut en kula av sig självt med gammalt blod och det verkade friskt så vi behövde inte göra något.

## Comment 4
Author: berthagenn

Tack #1, #2 och #3!

Jag fick hem min veterinär på hembesök igår kväll, och det var inte alls någon fara, enligt honom efter undersökningen. ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Ludde tyckte nog att det var konstigt att en massa människor kollade honom  i rumpan.![Cool](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

Det var helt normalt och det var så skönt att veta detta när vi gick til sängs.![Glad](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

tack åter igen!

Kram Bella

## Comment 5
Author: SacredSouls

![Glad](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Så bra

## Comment 6
Author: berthagenn

För kännedom.![Cool](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

Veterinären förklarade att det var ärrbildning inuti den ena testikeln, som släpper sen framöver.

## Comment 7
Author: alltidsiames

Det som kom ut hos oss såg ut som ett inlagt lingon!

## Comment 8
Author: SacredSouls

Tradusa er bra å ha. Lignet ikke et innlagt tyttebær her. Mer som en fyllt plomme/plommon ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 9
Author: berthagenn

Ha ha ha, ni e roliga ![Cool](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 10
Author: AmandaWvW

Men hela poängen med kastrering är att det inte ska finnas några testiklar kvar!

Skämt å sido, jag antar att ni menar pungen, och om den blir stor och framförallt om den gör mycket ont och verkar inflammerad efter operationen ska man absolut konsultera veterinär.

## Comment 11
Author: berthagenn

Hej, jag hade min veterinär hemma i måndags och han tittade på Luddes testiklar och konstaterade att det var ärrbildning.

## Comment 12
Author: SacredSouls

![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Ja såklart mener vi pungen.Er bare enklere ved forklaring å bruke ordet ene testikkelen.Men du har jo helt rett.

Pungen jenter ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Vi må kalle det for det det heter.

## Comment 13
Author: SacredSouls

#11 Så Ludde hadde da "late som" testikler i sin lille pung ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Mens min hadde en stor plomme og alltidsiames dro til med et lite innbakt tyttebær i pungen.

## Comment 14
Author: alltidsiames

hahahahahahahaha jag döööööör

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Jeg skjønner godt at gutta ville ha implantater sånn at det ikke ble synlig at noen hadde fjerna edelsteinene deres ![Tungan ute](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 16
Author: SacredSouls

![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Hahaha, ja det er en del billigere å bruke frukt istedet for silikon.

## Comment 17
Author: berthagenn

Hi hi hi! ![Cool](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")
