# Att leva med orientaler..
Author: [Borttaget]

Är en utmaning, spännande och... alldeles hopplöst!!

Här får jag hjälp utav Nietzsche att slå in julklappar..  
![](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=fcf95114-2428-4cbc-8903-7c957bba3022)

Och vad gör då de andra två gynnarna? Jo.. de utnyttjar den nya elementsängen. Kiku har kommit på hur man kan få maximal värme, men dock missuppfattat själva meningen med själva sängen..  
![](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=7f33f5ad-3f1c-488d-adac-46bd2c6cd895)

Och så måste jag bara slänga in en alldeles underbar bild på paddtassarna hemma hos mamma! Förstår ni alla hur mysigt det är att gnugga de här tassarna i ansiktet och pussa på dem?

 ![](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=ad3bbfc3-fd81-4773-a203-4b835028c161)

## Comment 1
Author: Millimina

Det är aldrig långsamt med orientaler i huset... Balinserna är inte så dumma de heller. Mercedes är nästan värre än Bönan. ![Flört](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 2
Author: Attacks

Se da..... jeg likte best så klart min første spigre kjærlighet![Tungan ute](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 3
Author: kalindas

![Kyss](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 4
Author: Helenaf76

![Kyss](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 5
Author: marieirene

Fina bilder ![Glad](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 6
Author: Missannas

Vilka mysiga bilder ![Glad](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") man kan riktigt känna hur gosiga och goa de där tassarna är.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Varje dag är ett äventyr? Eller vad säger man? Hehe. ![Flört](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 8
Author: oscarsine

Dine bilder sier alt, Jenny;-)))

Ingenting er som å ha orientalere i hus, aldri en kjedelig dag![Tungan ute](http://www.siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Og jeg som har kattunger, har nesten ikke tid til noe annet enn å sitte og titte på dem![Flört](http://www.siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 9
Author: hecajon

Att leva med  en katIV katt är ju så underbart härligt men samtidigt "jobbigt" på ett sätt, man får aldrig vara ifred, alltid en katt framför dataskärmen som tror den är genomskinlig trots sin svarta kropp, öppnar man en skåpsdörr(om de inte innan redan gjort det själva innan) så är de där![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Passar mig perfekt som människa![Glad](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Jättefina bilder Jenny på dina hjälpar och myskatter![Kyss](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 10
Author: MijmuPix

![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 11
Author: MalinL

Härliga bilder. ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Alltså det värsta är kanske när de hjälper till att pyssla. Eller sy. Städa brukar jag iaf få göra ifred - det får inte mamma ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 13
Author: kattguld

#12: underbara bilder. Städa, det får jag garanterat göra själv - dammsugaren är det läskigaste som finns...

## Comment 14
Author: [Borttaget]

#13 Precis. Städa är ingen hit alltså :)

## Comment 15
Author: Beige

Enda gången som städning är intressant här hemma är när det ska sopas fram leksaker som har hamnat längst in under soffan.

## Comment 16
Author: Rithwa

Härliga bilder du delar med dig till oss andra.

## Comment 17
Author: SacredSouls

![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Haha jeg synes Nietzsche var fin innpakket jeg.

Det er IKKE enkelt å pakke inn julegaver med kat4 i hus ![Tungan ute](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 18
Author: Mikaelan

åhhhh vad mystigt. älskar också framtassar och speciellt lukten :D

## Comment 19
Author: Attacks

#17 Mine har ingen adgang når jeg skal pakke inn julegaver hehe.  Men ting er at kat IV er hjelpesomme,dem gjør det jo i det minste med stil. En MCO derimot, dem har IQ på maks 5,og går ihvertfall bare i veien uten å forstå det ![Oskyldig](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

Men jeg er nå ferdig med alle pakkene,så vi går en fredlig desember månded i møte. Dem kan heller hjelpe meg å pynte kjøkkenet![Tungan ute](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Men man får ju hjälp med att julpynta också ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Tänk, ett år köpte jag fransgardiner, svarta och röda till vardagsrummet. Vad tänkte jag med då?? ![Skrikandes](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

## Comment 21
Author: kattguld

#20: ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Hm, en del grejor är bara omöjliga. Jag blev väldigt sugen på en kudde som var kantad med fågelfjädrar. Men insåg det måste stanna vid en önskan...

## Comment 22
Author: [Borttaget]

Sen har jag ju en katt som hoppar efter saker på väggar. T.ex. min nya träskylt på toalettdörren - den försöker han ta. Samma med alla kylskåpsmagneter osv. Många äro de gånger jag fått sätta tillbaka allt på kylskåpet igen för att Nemesis varit framme!

Och så är det grejen med tvätten.. min älskade sambo brukar tömma ut den varma nytvättade tvätten på sängen. Så att katterna ska kunna ligga på den varma tvätten och mysa. Hm. ![Obestämd](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")
