# Chockad katt och matte.
Author: Nilla

![](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=bc446469-4ecd-449a-a2bc-0c23d4840c26)

Detta hände alldeles nyss; 

Jag sitter framför datorn och ser Gucci under tvättställningen. Han sitter konstigt och jag reser mig direkt för att se efter vad som har hänt. Har han fastnat i snöret till mina arbetsbyxor som hänger på torkställningen?

När jag kommer fram, vet jag inte vad jag ska tro. Gucci låter konstigt och jag drar ner arbetsbyxorna på golvet. Det är skum belysning i vardagrummet. Just då tror jag, att han har ätit upp och svalt snöret på byxorna. Jag är beredd att dra upp det. Men så ser jag att det är en bra bit mellan byxorna och Gucci. Jag hör honom snörvla.

Herregud, då förstår jag vad som har hänt...han sitter fast med en klo inne i näsan!!!

Jag visste inte vad jag skulle göra! Han var i ett paniktillstånd. Slet och drog!

Min Ocicat Zelda kom plötsligt som en furie från ingenstans och gav sig på "konstiga Gucci". Gucci sleeeet sig loss och jagades av Zelda genom lägenheten. Jag efter. Fick tag i Zelda och slängde in henne i mitt sovrum.

Nu är vi chockade här hemma, både Gucci och jag. Han verkar vara oskadd, inget blod. Tror att han satt fast med klon i näsväggen... ![Förvånad](http://www.siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")![Rynkar på näsan](http://www.siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

Så otäckt! Sist var det Zelda som hade fastnat INNE I SITT ÖRA med en klo.

_Råd till er alla: Slarva inte med kloklippningen! Den yttersta spetsen måste ständigt vara trubbig och inte vass. Det kan_ _annars gå riktigt illa._

Vad hade jag gjort om inte Zelda hade kommit och fått Gucci att slita sig loss? Det var stört omöjligt att få tag i Gucci som befann sig i fullständig panik, ihopbuntad med tassen i näsan. Usch och fy...![Skrikandes](http://www.siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Huff for et sjokk det måtte være! Men godt at det kun ble et sjokk....

## Comment 2
Author: alltidsiames

Ska klippa imorgon, hu så läskigt.

## Comment 3
Author: kalindas

Hur lyckas dina katter med alla dessa konstiga saker? ![Obestämd](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")  
Inte roligt för katten så klart, men de måste vara hejjare på att pilla sig på de konstigaste ställen..![Flört](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Ska ta en genomgång på klorna här i dagarna. Brukar klippa då jag har dem i knäät. Men Spidde är svår och med hans storlek kan det gå väldigt illa om han fastnar. ![Rynkar på näsan](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")  
Lyckades klippa 3 tassar för några dagar sedan. Men måste lura till mig den sista baktassen någon dag.

## Comment 4
Author: Nilla

#3 Ja, det är helt ofattbart! Har aldrig ens hört talas om att sånt här kan hända. Gucci och Isaac är svårklippta. De får panik och rivstartar ur knät. Det gäller att ha jeans och långärmat på sig. 

Jag får göra som du, ta en tass då och då. Gucci är rädd och Isaac har humör. Det räcker att jag visar saxen, så är Gucci som uppslukad av jorden. ![Skrattande](http://www.siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 5
Author: Helenaf76

Hua så otäckt! Vilken tur att Zelda fixade till det. ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 6
Author: Siameshona

Du får lära han att inte peta näsan. Usch!

Skämt åsido- huga. Tur det gick bra. men aldrig har jag då hört att ngt sånt kan hända!! Här klipper vi naglarna varannan vec, fast den andra vec tar jag en genomgång, kan hända att bara en klo är lång- då ryker den. Otto sitter som ett tänt ljus, pacino krånglar lite med baktassarna, men jag måtte ha tur med 2 så duktiga killar!

## Comment 7
Author: Corydoras

Men vet inte om man ska skratta eller förfäras. Förvånad blir man i alla fall vad de kan hitta på de här katterna. Känner att mina nog är mycket lugna, ordningsamma och lätta att ha att göra med ändå.  
  
Klipper klorna varje vecka eftersom de tycker om att klättra på mig och sambon, så vi skulle vara sönderriva annars.  
  
Tack för att du delade med dig av din berättelse.![Glad](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 8
Author: Lejonhjarta

Mina går ute så det skulle inte funka å klippa deras klor. Bara hoppas dom ger 17 i att peta näsan.

## Comment 9
Author: Zandrinos

Skönt att det slutade lyckligt.

Här är det bara husses katt, som krånglar när man klipper klorna. Elcan går bra bara man hinner ta honom innan han ser klotången![Flört](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 10
Author: kattguld

Ger mig 17 på att det var ocicaten Zelda som skyfflade upp hans tass i nosen.... ![Flört](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Himla tur det gick bra i alla fall.

## Comment 11
Author: hecajon

Vilken grej![Förvånad](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad"), tur att det gick bra för Gucci!![Glad](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 12
Author: SacredSouls

![Förvånad](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") Oj så mye merkelig dine katter finner på Nilla.Du må si til Gucci at det er faktisk ikke særlig sexy å pelle nese.

Godt at alt gikk bra ![Glad](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 13
Author: Nilla

Jag klipper också klorna varannan vecka, så det är inte så att mina katter har jättelånga klor! Sånt här kan hända ändå.

Ja, det låter ju helt otroligt. Att sitta fast i sin egen näsa...oooooh! ![Skrikandes](http://www.siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

## Comment 14
Author: Liljekatten

Stackars Gucci, så tokigt det kan bli! ![Förvånad](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") Förstår att han blev rädd.

Råkade ut för nåt liknande här hemma idag. Hade kokt grishjärta till småkatterna och de är så galna i det så de morrar åt varann och slår med tassarna om någon annan kommer för nära. Helt plötsligt hör jag nåt lustigt ljud och vänder mej om och då ser jag att en av kattungarna lappat till en annan och fastnat med klon precis över ögat på honom, i skinnet. Han satt blixtestill för det gjorde naturligtvis ont. Fick loss klon lite kvickt och sen fortsatte de båda att äta (och morra). Det får bli varsin skål nästa gång och det verkar som att det är dax att klippa de små klorna vilket inte är lätt när de aldrig är still. Man är ju evigt tacksam att klon inte tog i ögat. Hua!

Vad de kan hitta på, våra små pälsklingar!

## Comment 15
Author: MijmuPix

Huga, så läskigt! Stackars Gucci ![Förvånad](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") Vilken tur att det gick bra och att du kunde hjälpa honom så kvickt ![Glad](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Låter litet som ur ett tv-program där man ska gissa om händelsen är sann eller falsk. Först fastnar en av katterna med tassen i örat och efter ett tag fastnar en annan av katterna med tassen i nosen!

Tur i alla fall att det gick bra. Det jobbiga är när de får panik och man inte kommer åt att hjälpa dem. Och visst kan det hända fastän de inte har långa klor. Jag tror att en del, både katter och människor, är lagda för att råka ut för konstiga händelser.![Glad](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 17
Author: Attacks

Jeg kan ikke annet enn å smile for meg selv når jeg ser svarene nedover her ![Tungan ute](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Det er nå enda bra det har gått bra begge gangene med de "klåfingrede" kattene ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 18
Author: HasseH

Men gud, vilken h'ndelse! Förstår att det blev panik.

Men... Hur 17 lyckades han få in klon så att den kunde fastna?

## Comment 19
Author: Nilla

#18 Gucci svarar tyvärr inte när jag frågar honom. Jag har ingen aning. ![Skrattande](http://www.siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Men han har nog varit chockad, för han har kräkts och hulkat i två dagar. Han har inte ens velat ha sin morgonfil...![Rynkar på näsan](http://www.siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

Idag verkar han iaf vara glad igen och spinner som en liten symaskin.

## Comment 20
Author: Lejonhjarta

Han fick kanske in något som var äckligt i näsan. Skulle peta ut det och fastnar. Med massa äckel i näsan kan man ju inte äta ordentligt för allt luktar ju äckel. Nu får du ta å peta näsan på stackaren regelbundet så han slipper ha äckel i näsan.![Flört](http://www.siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Dessa KAT.4-katter kräver betydligt mkt mer av oss som tjänstefolk än vad ja kunne ana innan inskaffandet.![Flört](http://www.siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")![Kyss](http://www.siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")
