# skendräktigt matvrak
Author: alltidsiames

Varje gång jag öppnar skafferiet flyger hon upp och dråsar rakt in i mjölpaket och annat eftersom hon är så hungrig och "så väldigt dräktig". Det är för komiskt. Kolla in lilla hängpåsen under magen som känns helt tom.

## Comment 1
Author: Juliette-

haha fast det är ju bra att äta upp sig om matte får slut på mat

## Comment 2
Author: SacredSouls

Stakkars lillefrøken.![Glad](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Det er ikke greit når man tror man venter smått.

Men..det kan jo være det gjemmer seg en liten bebis der fordet da.

## Comment 3
Author: alltidsiames

Då skulle jag stå där med lång näsa om två veckor! ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 4
Author: Liljekatten

Söta lilla Feng. ![Kyss](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") Kan du inte tala om för henne att det är bättre att hon börjar löpa igen så går det kanske bättre nästa gång.![Glad](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: Rovardotters

Synd om henne om det inte blir några ungar nu, men para igen på första löpet så tar det nog om hanen är kapabel förstås. Vem är den tilltänkta fadern? Det skulle vara kul att veta eftersom Feng är dotter till min kära Rafael. Ja, han är ju inte min nu förstås men han finns fortfarande i mitt hjärta. Kan du inte visa lite fler bilder på henne framifrån så jag får se om jag känner igenom honom i henne?

## Comment 6
Author: alltidsiames

Hihi, jo. Hon är så inne i sin egen värld och jagar råttor och mat hela tiden.

## Comment 7
Author: Liljekatten

#5 Hanen hon är parad med är min Obi, Sandvretens Obelix, och nog är han kapabel alltid. Vi fick ju 8 ungar efter honom och Lejonhjärtas hona som var här och hälsade på verkar ju ha ett dussin ungar i magen. ![Glad](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 8
Author: Rovardotters

#6 och #7. Spännande!

## Comment 9
Author: Liljekatten

Jag tar mej friheten att lägga in en bild på söta Feng.

![](http://www.ifokus.se/ShowUserFile.aspx?BinaryId=82010b00-f1d3-4bba-834a-8154aa82aa52)

## Comment 10
Author: Rovardotters

Fin maskfärg, hur är det med ögonfärgen?

## Comment 11
Author: Rovardotters

Inga fler bilder?

## Comment 12
Author: Boromir

Visst är det lite synd om dem då de är så där tokiga...hoppas det blir på riktigt snart. // Malin

## Comment 13
Author: Juliette-

Vilken jätte fin tjej

## Comment 14
Author: Lejonhjarta

Eller så sparade han sig till Blåsan för det verkar inte vara luft i den kalaskulan hon släpar runt i.![Flört](http://www.siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") (I såfall gör hon ett bra jobb att mörka skendräktigheten)

## Comment 15
Author: Liljekatten

#11 Jag har tyvärr inga bättre bilder på henne. Läs om min kamera i en annan tråd så förstår du varför. ![Flört](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Kommer inte ihåg riktigt, men har för mej att hon hade fin ögonfärg. Kanske _alltidsiames_ har några fina kort på fina Feng?

#14 Snacka om att du skulle bli paff om Blåsan visade  sig vara skendräktig.![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 16
Author: Rovardotters

#15 Jag är glad att jag fick se en bild i alla fall. Men det vore kul att kunna få se ögonen också, det är nog i dem jag skulle känna igen Rafael. Han har väldigt fina och bra färger så det vore kul att se om dottern ärvde dem.

Här kommer en bild på honom när han var liten innan flytten när han gosar med Kajsa som också var liten då och lite outvecklad i huvudet. Han är nyvaken på bilden. Han var en väldigt snäll gosse och fortsatte att vara trevlig som vuxen också enligt de rapporter jag har fått. (Det är inga fejkade färger på katternas ögon, Kajsa har verkligen helt gröna ögon, alltid i alla ljus.) Jag fick en bild på honom som vuxen också och ögonfärgen är ännu bättre nu när han är vuxen, så där härligt mörkblå och gnistrande vacker. Jag hittar inte den bilden nu, tyvärr.

## Comment 17
Author: alltidsiames

Jag håller på att flytta så jag är dålig på att hitta nånting överhuvudtaget, men en och annan bild finns på [www.faxyen467.blogspot.com](http://www.faxyen467.blogspot.com) men hon tittar ju nästan alltid bort. Ska be dottern om bilder när hon har tid.

Rafael är den vackraste hane jag sett, men min Feng - tror jag - är en kopia av sin farmor Choki. Jag träffade farmors syster på en utställning och de till och med lät likadant sa Anna - ägaren (TetraFeline). Det jag tycker är mest likt är bringan och ansiktet. Hon kan se rätt grym ut.

Min katts ögon är väldigt blå, jag kan knappt beskriva den färgen. På utställningsarna har de skrivit ;

medium sixe, well boned, medium wedge, good profile, almond shaped fantastic vivid blue eyes, little bit longer soft coat, super contrast, tail excellent long, long cat, excellent presented, ears excellent size, could ´be more open

Hon har det där "tysta jamet" och låter inte så mycket som många andra, förutom när hon löper. Vilket hon tycks ha glömt hur man gör ;-)

Nu skrev jag sådär mycket för att slippa undan flyttstädningen, det förstår ni va??? Mamma hjälper till och jag smiter så gärna undan...![Skäms](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 18
Author: Rovardotters

#17 Så bra att hon fick ögonfärgen. Du kan väl återkomma med bilder senare, det vore väldigt kul att få se en riktig närbild utan blixt. Pussa på henne så går hon snart i löp igen så fort skendräktigheten släpper.![Flört](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 19
Author: SacredSouls

#16 Vidunderlig gutt ![Kyss](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 20
Author: alltidsiames

Igår ramlade hon ner från ett vitrinskåp, blängde på mig som om det var mitt fel och höll sig gömd hela kvällen. Jag var orolig och trodde att hon hade skadat sig och höll koll på henne och vågade knappt somna. Mitt i natten började hon småjama och nu rycker hon till och lyfter lite lätt på baken när man klappar henne. Kan det vara väldigt svaga löptecken kanske?

Tänk att hon behövde ett fall för att skendräktigheten skulle brytas![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande"). Alla skruvar satt kanske inte på rätt plats? Det kanske satt en propp i vägen som ramlade ut?![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Den här bilden visar ögonfärgen tror jag.

## Comment 21
Author: alltidsiames

Kommer bilden med nu, tro?

## Comment 22
Author: Siameshona

Vilket fint matvrak. är det hon som håller i matkassan??

## Comment 23
Author: alltidsiames

Lilla Feng sover mest idag, men smyger runt och småropar lite. Undrar om det ska bli ett riktigt löp, tro? Det var exakt 8 veckor sedan sista löpet.

## Comment 24
Author: kalindas

#23  
Låter som ett löp är på gång.![Glad](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 25
Author: MalinL

Å vad fin hon är!

## Comment 26
Author: Rovardotters

#21 Tack för bilden, på den ser jag mer hur fin hon är. Lycka till med parningen också, hoppas det tar sig på nästa försök.![Glad](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 27
Author: Liljekatten

#23 Jag viskade till Obi att han kanske får tjejbesök i helgen och det tror jag nog han uppskattar. ![Flört](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

#26 Ja, den bilden gör henne mer rättvisa. Hon är verkligen en näpen och vacker donna.

## Comment 28
Author: alltidsiames

Då försöker vi igen idag, det ska bli spännande! Hon tackar för allt beröm och rullar runt - inte i pengar som på bilden - utan på fårskinnsfällen.

## Comment 29
Author: SacredSouls

![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") #28 Hvordan har det gått?

## Comment 30
Author: alltidsiames

Ja, hvordan har det gått Lotta? ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Det blev ju parning igår fick jag veta. ![Flört](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Tar inte hem Feng förrän tidigast onsdag.

## Comment 31
Author: SacredSouls

#30 Ja da har det iallefall gått ganske så bra tipper jeg ![Skrattande](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 32
Author: Liljekatten

Jo, det går bara bra.  Jag har inte sett mer än en parning, men har hört misstänkta ljud från tvättstugan där de befinner sig.![Glad](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") De är så goa tillsammans. Att vackra Feng löper råder det inga tvivel om. Jag undrar lite hur hon låter när hon INTE löper. Nu kvittrar hon och låter nästan lite elektronisk. Har nog aldrig hört en siames låta så ljust. Hon har ett väldigt behagligt läte, men ovanligt. Önskar att mina lät lite mer åt det hållet.![Flört](http://siames.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 33
Author: alltidsiames

Det är väl träningen framför TV-programmet "Så ska det låta" som gör rösten. Kasta lite råtta med henne och hälsa från mig. Jag är så glad och tacksam.
