# matglädje!
Author: sighni

Mina två orientaler Oma och Onni är fullständigt tokiga i att äta. Det äter allt. Både det som ska ätas och det som inte ska ätas. Jag ger dom mat 4 ggr/ dag och de är fullständigt hysteriska när de ska få mat. De slänger sig ner i hundarnas matskålar utan minsta respekt. Onni städar spis och diskho om han har möjlighet. Detta är inte bra och jag undrar vad jag ska göra? De har båda haft inflammation i tjocktarmen men är bra nu. De är också avmaskade med milbemax och vetr.-undersökta. De är inte magra på något sätt och deras pälsar är fantastiskt mjuka och lena. Jag hoppas inte att de är hungriga för det kan man ju tro. Jag har provat att ge dom lite mer men det var samma reaktion. De äter fortfarande kattungefoder. Jag vill ju att katterna ska ha det bra. Har ni något förslag?

## Comment 1
Author: kalindas

Skönt att magarna är bra igen! :-)  
  
Testa att ge dem fri tillgång. (Dvs om inte magarna blir sämre igen)  
Första tiden får du räkna med att de gör som nu, dvs kastar sig över maten och äter som tokiga. Kanske t.o.m spyr upp lite mat.  
  
När de sen ser att de alltid har mat framme så minskar ätandet efter hand.  
Killarna växer nu och vill ha lite extra energi, säkert därför de är mattokiga.  
Eller är det som farfar Spidde och faster Saga, som bara älskar mat..:-)

## Comment 2
Author: Fliris

Jeg synes ikke du skal teste å gi dem fri tilgang igjen. SIden du har hunder så kan du samkjøre og gi mat til både hunder og katter samtidig. Jeg husker ikke helt hvor gamle de er nå, men fra de er over 6mnd så kan du med letthet gi dem mat 4ggr dagen og så minske ned til 3 måltider av greistr. Prøv å gi dem bløtmat (om du ikke orker BARF da) for det tror jeg faktisk metter mer. Bare pass på at du finner bløtfor som de ikke blir for bløte i magen av. Siden jeg BARFer og har to katter som kaster seg over meg hver gang jeg skal på kjøkkenet har jeg fått rådet at blande i mye grønnsaker for å gi litt vomfyll, spesiellt grovraspede gulerøtter som passerer rett gjennom og ikke forstyrrer vannivået i blandingen. Du kan jo da kanskje lage en "koseversjon" av BARF som du gir en gang om dagen eller når de virker VELDIG sultne. Kanskje blande litt kjøttfars med grovraspede gulerøtter eller noe, så lenge bløtforet er komplett så skal ikke det være nødvendig å benytte seg av en nøye tilpasset oppskrift.

 Men jeg kan ihvertfall si at mine er 9mnd og aldri har de vært så sultne selv om de får mat med 5-7timers mellomrom. Kanskje det er alderen? ;)

## Comment 3
Author: flis

När min ena katt blev för matintresserad fick jag rådet av en uppfödare att lägga ut maten på en bricka så att han inte kunde hetsäta. Tar det längre tid att få ner maten hinner dom kanske känna mättnadskänsla.

## Comment 4
Author: Liljekatten

Så skönt att de är bra i sina magar nu! Jag skulle nog börja ge dem blötmat, kanske en till två gånger om dagen, och dessutom fri tillgång till torrfoder. Så har vi det här hemma och det funkar alldeles utmärkt. Killarna är ju åtta månader nu så du kan kanske börja med att blanda upp deras foder med vuxenmat som i regel är större bitar. Detta gör kanske att de äter lite långsammare och på så sätt hinner de känna att de blir mätta.

#3 Bra tips Flis! Det ska jag lägga på minnet!

## Comment 5
Author: Fliris

#4 Nå vet jo ikke jeg om det funker, men jeg skal lage en blanding BARF i neste uke og tenkte å teste det da. Jeg får komme tilbake med og det, så kan jeg si om det funker. Og jeg heter Iris, hvorav nicket Fliris kommer fra :P

## Comment 6
Author: Attacks

Om tørrforet er en del av kostholdet,så hadde jeg latt det stå fremme hele tiden. Mine går å småspiser hele dagen,men dem vet alle at på kvelden vanker det noe ekstra.Da kan dem ikke styre seg her i hus heller.

## Comment 7
Author: sighni

Oma äter bättre när fodret ligger på en bricka. De äter faktiskt på varsin bricka men i skål. Ja kan prova det. Problemet med fri tillgång är att jag har en katt till som inte äter samma mat. Jag ger alla djuren mat samtidigt 2 ggr. Hundarna äter bara 2 ggr. Jag har funderat på burkmat men vet inte hur det blir med deras magar. Det skulle i så fall vara burkmat av bra kvalité. Tack för alla tipsen i alla fall.

## Comment 8
Author: kalindas

#7  
Mjau kalkon tål en del katter. Men börja försiktigt.  
Även Specific (veterinärfoder) har bra burkmat. Bland annat ett lamm/ris foder som är för allergiska katter. Pröva det också.  
Annars är ju rent kött det bästa för deras magar. Lite lammfärs som extra gott kanske?

## Comment 9
Author: Fliris

ICAs kattemat skal også være bra. Mine er helt fine i magen av det, mens Mjau tålte de ikke noe særlig i større mendger. Men så skal det også sies at MCO jeg passet på som spiser tørrfor ikke tålte ICAs bløtfor noe særlig. Kanskje prøve deg forsiktig fram og passer på å gi mye Biola (vet ikke hva det heter i sverige, men syrnet melk med probiotika) så går det nok greit.

## Comment 10
Author: Liljekatten

#7 Jag kommer inte ihåg varför Felissa äter speciell mat. Eller är det för att pojkarna äter kattungefoder? I så fall kan du ju ha Felissas vuxenfoder framme hela tiden för Oma och Onni är ju så stora nu så de kan äta hennes mat.

Här hemma får katterna ICA:s kattmat och Mjau och det är det som pojkarna är uppfödda på tillsammans med RC Kitten. Skulle du försöka med våtfoder till dem så får du nog vara beredd på diarré eller lösa magar de första dagarna eftersom de inte är vana. Men om du försöker ge dem nån matsked var bara till att börja med och sedan ökar försiktigt så borde det nog gå bra. Du kan ju som Fliris föreslår samtidigt ge dem lite probiotika.

## Comment 11
Author: sighni

#10 Jag har tänkt efter. Det viktiga var ju när Elsa levde. Hon var ju njursjuk och fick inte äta annat än sin egen mat. Felissa kan äta vad som helst (tror jag). Hon äter upp RC kitten nu. Hon verkar inte ha känslig mage.

Tack för förslag på burkmat. Jag har just gått över till vuxenfoder så jag väntar lite med burkmaten. Det blir för mycket annars. Jag har hällt torrfodret på brickan. Jag vet inte om de äter så mycket långsammare. Kanske lite. Jag tänkte att jag kunde ge dem burkmat på kvällen och kanske på morgonen. Ett nytt problem uppstår då. Hundarna kommer att känna doften av burkmaten och gärna vilja ha lite (allt). Då får man lösa det problemet. Två av hundarna äter också dietfoder, den ena p.g.a. foderallergi. Det är inte så bra om de knycker kattmaten.  Ja, har man inte problem så skaffar man sig.

Men det ska nog lösa sig så att alla får rätt mat och blir mätta och belåtna hoppas jag.

De tål inte RC kitten. Jag är inte smålänning men snål ändå så jag tänkte att de kanske skulle kunna äta det nu när de blivit bra tillsammans med det "gamla" kattungefodret. Det gick inte. efter 2 mål luktade avföringen precis så illa som den gjorde innan jag gick till vetr. och den började bli lös. Jag ger dem salazopyrin i 5 dagar nu och det foder jag vill att de ska äta. Jag förstår att dessa katter tål inte foderbyten. De mår bra nu. nästa steg är att introducera burkmat lite försiktigt men jag väntar lite med det.

## Comment 12
Author: Nilla

Du skulle kanske kunna ge katterna mat uppe på köksbänken?

## Comment 13
Author: sighni

#12 Jag har aldrig haft katter som äter på golvet. Onni och Oma äter i eget rum på ett bord. Det är kompostgaller för dörren för att hundarna inte ska gå in där. Det är hål i gallret så katterna kan gå in där. I det rummet finns kattlådorna också och lite leksaker och så. En av hundarna var särskilt intresserad av att "städa" kattlådor. Sedan är ju kattmaten väldigt läcker....

Tyvärr kan hundarna hoppa över gallret om de vill. De har olika benägenhet till det, "allergihunden" är den som är mest benägen att hoppa över, tyvärr.
