# Kaneltabby siames hane (ev halvfodervärd sökes)
Author: zeldtrix

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=63aee40e-7a82-4312-8233-8e90374e43d3&Filename=DSCN0653.JPG)

S\*Zeldtrix Golden Nugget är en kaneltabby siameshane född den 26 februari. Han är efter CH FIN\*DeLaSoul's Romeo 4 Zeldtrix OSH o 24 och u. Bohême des Petites Bavardes OSH o 25.

Leverans tidigast vid 14 veckor.

En kattunge från S\*Zeldtrix:

\* Är vaccinerad x 2 (snuva/pest)

\* Är chipmärkt

\* Är SVERAK-registrerad

\* Är avmaskad

\* Har ett EU-pass

\* Är besiktigad av veterinär

Han får även med sig ett "startpaket" innehållande foder, leksaker, filt, bilder mm.

Vid intresse kontakta Liselotte, S\*Zeldtrix

Mail: [cats@zeldtrix.com](mailto:cats@zeldtrix.com)

Tele: 0430-13660

## Comment 1
Author: Liljekatten

En riktig liten söting! ![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif) 

Borde inte vara svårt att hitta ett hem till honom.

## Comment 2
Author: zeldtrix

\# 1. Tackar :). Ja, nej, det hoppas jag inte med hans stamtavla och färg :).

## Comment 3
Author: kalindas

Jättesöt!![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif)

## Comment 4
Author: Helenaf76

![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif)

## Comment 5
Author: Zinziras

Håper du finner et perfekt hjem til søt gutten :)

## Comment 6
Author: zeldtrix

Ett litet tillägg: lillkillen säljes som sällskapskatt och är kastrerad vid leverans.

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=4744b9c9-3c39-434a-9372-c343720a1190&Filename=DSCN0814.JPG)

## Comment 7
Author: kalindas

#6  
Nu blir jag lite förvirrad..![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)  
Du söker halvfodervärd, men ska kastrera honom vid leverans. Hur går det ihop?  
Om han är kastrat har du ju ingen nytta av honom som halvfoder...![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

## Comment 8
Author: Liljekatten

Är han inte lite väl ung för att kastreras...?![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

## Comment 9
Author: BareEssentials

Själv kastrerar jag alla mina kattungar innan leverans till sällskapshem, för det mesta vid 12 veckor eller 1 kg :)

## Comment 10
Author: zeldtrix

\# 7. Det går ju inte att ändra i överskriften och nu vet jag att han ska bli sällskapskisse därav tillägget i annonsen ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif).

\# 8. Vi i Sverige ligger lite efter i utvecklingen. I DK där jag pluggar har man kastrerat unga katter i flera år. Finns faktiskt bara fördelar med tidig kastrering rent fysiologiskt ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif).

## Comment 11
Author: SacredSouls

Vakker gutt med nydelig farge ![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif) Synd han ikke skal til avl.

Litt OT men jeg var å kikket på hjemmesiden din i går Zeldtrix. ÅÅÅ jeg er helt forelsket i din Smurf. Hun var så skjønn.

## Comment 12
Author: kalindas

#10  
Ok då hänger jag med. Blev lite förvirrad...![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 13
Author: zeldtrix

\# Tack Sacred Souls! Ja, Smurf är mitt lilla hjärtegryn! Jag skulle egentligen inte behålla henne men jag kunde inte motstå henne. Hennes färg är så fin! Jag kommer göra om kombinationen och hoppas på fler kattungar utan navelbråck :).

\# 12. Jag förstår det :). Kanske skulle lagt in en helt ny annons istället :).

## Comment 14
Author: Liljekatten

#10 Tycker bara att det känns lite brutalt att söva en så ung katt, men jag vet verkligen inget om tidig kastrering. Vad är det för fördelar med att kastrera en 12 veckors kattunge jämfört med att vänta tills de är 6 mån? \*nyfiken\* ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 15
Author: zeldtrix

\# 14. Fördelarna är många. Narkosen är inte farligare för en yngre katt än för en 6 månaders katt. Återhämtningstid efter narkos och läkningsprocessen är snabbare hos en yngre kattunge. De kommer aldrig in i hormonspelet vilket är en stor fördel för deras hälsa. Blödningsrisken är mindre på en yngre katt då deras Arteria testicularis inte har utvecklats lika mycket som på en 6 månaders katt.

Jag tror att många förmänskligar djuren och tycker att det känns hemskt att göra så mot en "bebis". Jag tror att alla de som använder sig av tidig kastreing precis som jag kan intyga att kattungarna mår alldeles utmärkt efter ingreppet och leker lika vilt som vanligt samma dag :). Det är fler och fler som väljer tidig kastrering och många sällskapskattköpare ser detta som positivt då de får en "färdig" katt. Man slipper dessutom riskera eventuella olyckor i det nya hemmet :).

## Comment 16
Author: Liljekatten

#15 Ja, det låter ju vettigt det du skriver och jag är nog en av dem som förmänskligar mina djur.![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif) 

Såg att Kalinda har uppdaterat sin "gamla" tråd i detta ämnet så nu får denna återgå till sitt ursprungliga ämne: Den ursöta kaneltabbisen.![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 17
Author: zeldtrix

\# 16. Man älskar ju sina djur som barn så det är inte konstigt att man gör det ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif).

## Comment 18
Author: zeldtrix

Nugget har hittat ett hem, vet ej hur man raderar annonsen?

## Comment 19
Author: Nilla

Jag puttar upp denna tråd och hoppas att respons kan ges här, istället för i Zeldtrix _till salu-tråd. :-)_

## Comment 20
Author: zeldtrix

Denna tråden kan vi plocka bort för det är inte samma katt ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)
