# Om jag vann 137 miljoner...
Author: Nilla

** ![](../ShowFile.aspx?BinaryId=acd84fda-3143-4fa5-a658-2e5cbb4acd16&Filename=1213920apc3hyiejm.jpg)**

**Någon drog hem storvinsten på 137 miljoner på Lotto. Det väcker giriga tankar till liv! Vad skulle du göra, om du vann denna summa?**

Säljer du katterna och flyttar till Bahamas eller köper du en herrgård med plats för fler katter?

_Hur tänker vi "kattmänniskor"...med 137 miljoner på fickan?_

_Fantasin har inga gränser! Spinn loss! ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)_

## Comment 1
Author: kalindas

Självklart hänger katterna med till Bahamas...![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)  
  
Dvs så fort jag betalat alla skulder. Gett pengar till föräldrar så de får det bra.  
Skickar iväg kompisar på långresa.  
Köper mig en fin gård i Sverige och ett sommar hus utomlands..![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)  
Hade nog inte slutat jobba helt dock. Det blir så tråkigt då.

## Comment 2
Author: paivi

**Ett hus** självfallet :D

I vilket land vet jag inte, jag trivs inte riktikgt här i Finland. 

Och en stor uteplats för katterna... och fler katter ![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif)  
en åtminstone  
(att börja med)

## Comment 3
Author: Helenaf76

Jag skulle köpa grannens hus och jämna det med marken ![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif) Bygga en liten gäststuga och en stooooor kattgård.

Fast nä, kanske inte....vi skulle nog flytta till något större hus utan grannar ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

 Självklart skulle jag dela med mig till nära och kära ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

Oh, vilken ljuvlig dröm, om den ändå vore sann :-)

## Comment 4
Author: Bokskogens

Ååå... peeengar.... \*dregglar\* Det skulle ja gärna ha mer av! \*ler\*  
Men helt klart köpa ett hus någonstanns. Vet inte om det skulle bli utomlands...?  
Så skulle ja nog skänka lite åt höger och vänster, ge en hel hög till mor,far och bror.  
Går hela tiden och drömmer om att vinna pengar, men man ska kanske börja med att köpa lite lotter för att ens ha chansen. \*ler\*

Eller så får jag en ordentlig hjärtinfarkt!

## Comment 5
Author: tuska

Det va mycket slantar det    River huset där jag bor Bygger nytt på samma plats STÖRRE. Jag gottar mej så väl här i Källbacken å byter inte stället för Bahamas för allt i världen.   Sen blir det att dela ut massor, jag skulle så gjärna vilja det. I första hand till de fattiglapparna i min närhet.

## Comment 6
Author: dumuzi

Absolut ett hus, men det behöver inte vara jättestort. Däremot måste det ha en lättskött trädgård, eftersom jag är ganska lat och inte har ärvt några som helst talanger av min farfar som var trädgårdsmästare ;)  
Jag skulle också självklart skänka till nära och kära. Dessutom skulle jag satsa en rejäl slant på alla eldsjälars arbete med hemlösa katter, och även själv engagera mig mer, tror jag. Kanske bygga ett hus till, och öppna katthem i.  
Skulle också vilja fortsätta jobba, men definitivt gå ner i tid. Kanske också ta tjänstledigt en tid och försöka hinna med min stora dröm, att skriva en bok. Har en idé, men tiden lyser med sin frånvaro...  
Sen skulle jag nog läsa några kurser på universitetet också, bara för skoj skull. Det finns så mycket jag skulle vilja veta mer om :)

## Comment 7
Author: tuska

Sitter här å tittar på allt som ska göras, Jag tycker jag får städa å bo i denna skurhink och stå vid spisen hela dagarna. Jag anställer nog en duktig människa på halvtid som får göra skitjobbet så gör jag det roliga. ja hon kan åka å handla åt mej också. Tänk va pengar skulle kunna göra det lyxit![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 8
Author: kattguld

Jag gillade Helenas inlägg, att köpa grannens hus och jämna det med marken. Jag går på det också. Med våra 1400 kvm tomt + grannens som jag tror är ungefär lika stort, då blir det lagomt. Så hägnar vi in hela härligheten, så katterna får en enorm rastgård, i stället för de pyttiga kanske 20-25 kvm de har nu.

Jag tycker bäst om den delen av vår trädgård som är ett woodland (=tillskapad "vildmark" med lite roligare växter) så hela gamla granntomten + det allra mesta av vår egen får bli sådan.

Så får jag också plats med det stoooora köksland jag vill ha, för att bli mer eller mindre självförsörjande på egenodlade grönsaker...

Och ett par mjölkgetter vill jag ha! Höns är också en dröm jag närt (men å andra sidan, skulle kanske katterna få loppor då.... Nä, hönsen får nog vara ändå).![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

#6: Jag beställde just häromdagen en bok som heter "Den vilda trädgården", på Adlibris. Den kanske kan vara något för dig också? Inte fått den ännu, men den lät lovande.

Helrenovera vårt sunkiga badrum. Inhägna - innanför kattstängslet - vår nya jätteträdgård med idegran, de största som finns att köpa. (De är så sabla dyra, vi köpte småplantor för flera år sedan, lät dem stå på tillväxt. Men det blev ändå bara till fram- och baksidan, det är oxelhäck på långsidorna)..

Så tittar jag väldigt noga vad ocivärlden har att erbjuda, och köper in ett par av de bästa avelskatterna som går att uppbringa.... Jag kan ha en bra avelshane på g hela tiden. Men han får bo i vår stora ljusa tvättstuga + den "lilla" rastgården där vi haft vår nyligen kastrerade Toble. Då har vi alltid nära att titta till gossen.

Fortsätta min utbildning (till undersköterska) och sedan jobba, det vill jag nog ändå.

Och så ska släkt och vänner få en bit av kakan också förstås ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)
