# Classic Tabby
Author: hecajon

Finns det flera olika varianter av tabby eftersom man ofta ser benämningen Classic Tabby? / Helena

## Comment 1
Author: kalindas

Jag tror inte det finns olika sorter. Tror det med classic har att göra med att de även kallar spottad och tickad för tabby utomlands.  
Kan dock ha fel...

## Comment 2
Author: SacredSouls

Nå er ikke jeg god på mønster da ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif) 

Men det finnes fire forskjellige tabby mønstre:Ticked, Mackerel, Classic og Spotted.

Man kan vel ikke legge inn bilder her som er fra et annet sted. Men om du søker på: different tabby patterns,så bør de komme opp.

## Comment 3
Author: cleo

Sätter in en bild på min hane FIN\* Ginnie's Rollercoaster som är en Classic tabby (n 22) man ser tydligt hans fjärilsmönster på sidan.

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=01edf538-7b41-43f7-af8a-6269690ef27e&Filename=rollo_3.jpg)

## Comment 4
Author: Seerath

Om man översätter agouti till engelska så blir det tabby och därför heter tigré mackerel tabby, spotted heter spotted tabby och det vi kallar tabby heter antingen classic tabby eller blotched tabby.

## Comment 5
Author: SacredSouls

Jeg satt å så på noen bilder i går og da fant jeg en som het bare tabby også. Vil det si at det er fem typer tabby mønster?

Vet ikke om jeg har lov til å legge inn en link.Moderator får fjerne den hvis det ikke er lov.Den er til de forskjellige mønstervarianter i kat 4.

 [http://home.no.net/oriental/artikler/moenstervarianter.htm](http://home.no.net/oriental/artikler/moenstervarianter.htm)

## Comment 6
Author: Seerath

Var det på en engelsk sida det stod bara tabby? kan dom referera till 21, dvs att dom inte är säkra på mönstret?

(Glömde tickat = ticked tabby ovan)

## Comment 7
Author: SacredSouls

#6 Nei det var på den norske siden fra linken. Men det må nok være 21 de refererer til ja,slik som tabby mønsteret på siamesere er og ikke orientalere. Men da regnes ikke det som et eget mønster da?

## Comment 8
Author: Seerath

#7 Jag vet inte hur ni skriver mönstrerna på norska men om det är likt vårat så är väl tabby samma som classic tabby?

## Comment 9
Author: Attacks

21 står for uspesifisert tabby,da en ikke helt vet hva dem bærer på om en kun ser på kattens ytre.(Noe kan en jo lese via stamtavlen,eller ta en DNA test om en virkelig vil vite) Noen tabby siamesere ser en det på via spøkelses markeringene som etterhvert kommer frem. Jeg har veldig lyst å teste  Tenor i fremtiden på om han er en classic tabby siameser,for jeg syns ringene på halen minner veldig om Cali,som er en tabby siameser(variant).

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#3 Ojojoj! Vilket mönster!  
Det är precis sådär klara och härliga i kontrasterna de ska vara! Så glad man blir av att se det där :)  
  
Tycker annars det är synd att man tappat kontraster i mönster på orientalerna, vad ska man till med vackra spottar och det underbara tabbymönstret till när man inte kan se dem?  
![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 11
Author: Attacks

De vakre spotte bebisene til Decibell sitt forrige kull,der var jo en ( spottet ) tabby siameser pappan.Så dem er jo gode å ha for å forsterke videre et godt mønster,selv om man ikke kan se det ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 12
Author: Attacks

Her er et bilde av Cali.En ser det ikke så godt på bildet,men det var dommer Eiwor som dømte han,og hun skrøt veldig av spøk mønsteret som skinte igjennom. Classisk tabby.

![cali.jpg picture by attacks_2007](http://i177.photobucket.com/albums/w236/attacks_2007/cali.jpg?t=1197383331)

## Comment 13
Author: cleo

\# Ja man får inte glömma målarpenseln om man vill hålla på med mönsteravel, för mig är det viktigt då jag speciellt är intresserad av classic tabby.

Mönster på en katt är lika viktigt som typ och ibland viktigare då jag håller med att vad ska man med en mönstrad katt om man inte kan se vilket mönster katten har.

## Comment 14
Author: [Borttaget]

#13 Jag är dig enig! Har man mönstret med sig kan man jobba med typen efterhand, bara man har mönster och kontrasterna med sig från början.  
Jag tycker det är SÅ läckert, med mönstrade orientaler som dessutom har smaragdgröna ögon, men de växer ju inte på träd precis... ![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)  
  
Tänk Kattilan Ilmari Itäinen, hur vacker är han inte med de där ögonen och det där otroliga mönstret, iofs är han tickad, men han saknar då inte kontraster för det :)  
  
Rent genetiskt sätt är det väl inte så lätt att få fram classic tabbys heller? Eller är jag ute och cyklar?

## Comment 15
Author: Attacks

Bare så det ikke misforståes fra min side.Mønster skal jo være bra på en osh,men det er jo ikke alltid en ser like skarpt spøkmarkeringene på en siameser. Og igjen er det jo ønskelig på en siameser at dem aller helst har godt mønster på pointsa,ikke på begge sidene av ryggen.(Tenker da i utstilling sammenheng)

## Comment 16
Author: [Borttaget]

#15, jag förstod vad du menade :)  
man ska väl inte se så mkt på en siameskropp alls, allrahelst, men det där med points är ju en djungel bara det ;)))  
en kompis till mig har en bruntabby maskad siamespojke, och på honom ser man mönstret (classic) på kroppen, men eftersom han är tabby så har han ljusare points och upplevs mkt ljusare än en brunmaskad (som på din bild)..  
  
jag har en solid svartsmoke pojke också, och han är då spökspottad så det värker i mig att han inte blev spotted, när jag ser honom i solen :O

## Comment 17
Author: cleo

\# 14 att avla classic är svårt då anlaget måste bäras av båda föräldrar..

parar man classic med classic blir alla mönstarde avkommor classic  så där är den enkla biten, men att hitta alla katter som bär men inte är classic själv är svårt, jag har faktisk haft tur då det visat sig att vissa inköpta katter har burit classic trots jag inte visste detta vid köpet, så detta blev en extra bonus så att säga.![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

Classic har varit mitt stora intresse sen jag fick en konstigt mönstrad kattunge i min 3 kull.. när jag beskrev den för andra så trodde alla att det kunde vara en dålig spottad (internet var nytt för mig så blider visste jag inte hur man skickade via mail) , men hittade inga spottar alls och det visade sig vara en classic och där föddes mitt intresse för just detta mönster. Att det är svårt gör bara det hela lite mer intressant för när man lyckas  så känns det som att vinna storvinsten.

#15 ja classic kan ofta visa sig att ge väldigt tydliga goastmarkings på Siam och det brukar inte vara populärt hos domarna. så utställningsmässigt på siam kan det vara en nackdel.

## Comment 18
Author: kalindas

Denna katt tycker jag har ett fint classic mönster också.  
![](http://www.customcats.se/images/Robban/Robuts.jpg)

Katten heter Ithaz Rob Red ägare [Customcats](http://customcats.se/ "http://customcats.se")
