# En liten fråga...
Author: Sewena

Är det någon här som planerar en kull siames/balines till nästa år, där stamtavlan **INTE** innehåller någon oriental/javanes?? Siames/Balines Var går ochså bra...men inget annat..

Inget ont om oriental/javanes men nu är det detta jag söker och undrar om någon vet något. Maila mig via PM eller privata mailen så kan ni få veta mer.

## Comment 1
Author: Helenaf76

Vildbackens har en kull nu :-)

Eventuellt blir det en kull nästa höst/vinter här hos mig. ![Hemlis](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-sealed.gif)

## Comment 2
Author: Wikrita

Du spesifiserer ikke hva "uten osh i stamtavlen" betyr. Hvis du mener endast sia i 8 generasjoner planlegger jeg kull så snart min ene hunnkatt løper, hun er eneste i Norge med de linjene hun har, og kommer fra UK. Hun skal parres med S\*Hi Tor's Ivory Illution JW hvis hun bare kan få løpetid snart.....

## Comment 3
Author: Micare

#2 Med den hanen får avkomman rimligen orientaler i stammen lite närmre än 8:e generationen. Inte mig emot, men eftersom du påtalar endast sia i 8 generationer ;-).

## Comment 4
Author: Sewena

Jag frågade efter en kattunge med en stamtavla som helst innehöll SIA eller BAL. Har fått några svar o ska titta på dessa, men har någon mer en planerad kull med BAL / SIA Variant så är ni ochså välkomna att maila till mig.

Hoppas att jag inte förvirrat någon..

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4 Jag tror att Vildbackens har ganska bra BAL-kullar, annars har du ju två stycken norska uppfödare på balines, och sen finns det några svenska uppfödare som föder upp SIA, bla. tror jag S\*Yahtzee's och Marilljos och S\*Hi Tor's har sia m. enbart sia i stamtavlan och bra typ. Däremot är det korthår, men jag tror också att Louise Ferm om jag inte minns fel har just varianter med SIA/BAL enbart i stamtavlan, de finns nog upplagda på Siames o. Orientalgruppens hemsida!

## Comment 6
Author: AFamosa

\# Louise Ferm har inga bebbar ...just idag....men baby-korgen är under uppvärmning för det som komma skall under veckan- och nästföljande vecka. Ofantliga (!!!) magar ser lovande ut

 ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 7
Author: Helenaf76

#6 Oh, vad spännande!! Då får du  öppna en ny tråd med de små godingarna sen :-)

## Comment 8
Author: SacredSouls

#6 Oj så spennende Louise..Lykke til!!!

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#6 Jag är före min tid, bebbarna är iaf bakade och snart ute ur ugnen då ! :D

## Comment 10
Author: AFamosa

#9 Det är alltid bra att vara ute i god tid- du hade ganska rätt ändå Hakkapelitta- jag hade annons på SOG och snart lär det bli en till....när, beror nog på hur seg jag är i starten...2 månaders betänketid är typiskt mig :-)))))

\# 7 och 8. Tack, det skall verkligen bli spännande, varje kull som föds i världen är en sensation i sig så visst är det skönt att aldrig bli "van"- det känns som första gången var gång, är det inte härligt? :))

## Comment 11
Author: Sewena

Jag ser framemot att höra av er som väntar kattungar framöver....

## Comment 12
Author: Wikrita

Jeg har granskat mailer fra eier, og funnet ut at jeg har misuppfattad hvor langt bak i stamtavlen osh lå. Av den grunn har jeg ombestemt meg ang avlspartner, og heller brukt min egen hann Marilljos Poka Yoke. Går alt etter planen, kan vi vente på kattunger i midten av januar.

## Comment 13
Author: karitzy

Vi har parret og håper på balineser- og variantkull uke 2/ januar 08. Kun maskede stamtavler.
