# Söker kattunge SIA/OSH
Author: KaBoll

Har försökt jaga runt internet efter en uppfödare inom rimligt avstånd som planerar kull, men verkar misslyckas fullständigt så jag testar här! Efter flera års funderande känns det nu som rätt tillfälle att utöka familjen med en katt till, och eftersom funderingarna varit på just sia/osh är det en sådan jag vill ha. Färgerna jag är intresserad av är brunmaskad, svart eller choklad. Ingen vitfläck. Planen för katten är främst att vara högt älskad sällskapskatt, men även testa utställningar och se om det faller oss i smaken. Har inget intresse av avel och vill inte hålla en fertil katt. Här hemma finns sedan tidigare två huskattsdamer på 5 resp. 7 år, varav den yngre vill ha en aktiv kompis att härja med. Bor i Falköping i Västergötland, men kan givetvis åka så långt som krävs :) . Men ju närmre ju bättre, då blir det enklare att hälsa på flera gånger. Nån som har en kull på gång eller vet någon som har?

## Comment 1
Author: Oriental miracle

Vi väntar på kattungar i Skara.

## Comment 2
Author: kalindas

Tror att Lejonhjärtas har ett par ungar kvar till salu 🙂  
http://www.lejonhjarta.n.nu/kontakt/contact

## Comment 3
Author: KaBoll

#1 Du får gärna berätta mer, hemsidan verkar ligga nere? #2 Vad jag kan läsa mig till på hemsidan är samtliga ur nuvarande kullen tingade (och fel färger ;) ), men det verkar ju vara en till på gång snart :)

## Comment 4
Author: kalindas

#3  
Ring och kolla, för det kan hända att hemsidan inte är uppdaterad.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Har en svart hona på 1 år som söker

## Comment 6
Author: styx

Jag har 3 brunmaskade pojkar kvar att tinga. De är i morgon 2 veckor gamla och finns i Strängnäs:)

## Comment 7
Author: AngelsCo

Tiddlywinks håller till i Småland och har sockersöta svartvita orientaler.

## Comment 8
Author: Asynjas

Kolla gärna min Facebook, har en chokladkille och eventuellt en brunmaskad hona. De är endast 1,5 vecka nu och bilder kommer på dem snart, men det går att se föräldrarna och ett gruppfoto på kattungarna :-). https://m.facebook.com/asynjas?\_rdr Bor i Vänersborgs kommun. Lycka till med att hitta katten FU söker.

## Comment 9
Author: Lilla Alviks katteri

Vi har en hona, en chokladspottad, som är dräktig. Pappa är en lilamaskad siames, en fint typad och med fin färg. Födseln är planerad till 13 december. Det är hennes första kull men vi tror att det kan bli chokladspottade orientaler, lila orientaler och lilamaskade siameser. Pappan har tidigare gett väldigt fina ungar! Både mamman och pappan är otroligt fina sällskapskatter, jättetrevliga i psyket. Vi avlar bara på katter som både ser bra ut och är trevliga att leva tillsammans med! Vi bor strax utanför Norrköping, i Östergötland! Mvh Jill Lillaalvik@gmail.com

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#9 Räka, Jag blev lite nyfiken på dina fina katter...bara älskar lila men du har glömt att skriva information och uppgifter om dig och missarna ;) Lisa SE\* Qjou'z

## Comment 11
Author: Lilla Alviks katteri

Nu finns det lite information på vår "sida"

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Super :D

## Comment 13
Author: Lejonhjarta

Hejsan. Ja det stämmer att alla våra är tingad hos Lejonhjärta. Och ev en kull på gång. Men vet om en befintlig kull mellan Skövde och Skara där pappan är från mig. Jag PMar dig uppgifterna.  :-)

## Comment 14
Author: KaBoll

Puttar lite på min tråd :)  
Ska iväg och kolla på en unge om två veckor, men tar gärna emot fler tips om katter som kan tänkas passa. Just nu lutar det mest åt att jag vill ha en OSH-hane i färgen choklad, möjligen även svart.

Även planerade kullar som inte fötts än är av intresse. Jag har inte bråttom att få hem en katt, det känns viktigare att det blir rätt än att det går fort :)

## Comment 15
Author: Melanie75

Jag har en choklad spotted pojke på 9 veckor:) Bor i vimmerby

## Comment 16
Author: Oriental miracle

Ah! så vacker kattunge!
